Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
.
Pomysł święta książki narodził się w Katalonii. 23 kwietnia Katalończycy świętują jako dzień patrona – św Jerzego – z tej okazji kobiety były obdarowywane czerwoną różą. Z czasem zaczęły się rewanżować książkami.
.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w tym roku 23 kwietnia w przestrzeni internetowej.
.
Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez dzielenie się wiedzą, wspólne odczyty, czytanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych za pomocą internetowego przekazu czytelnicy w naszym kraju oraz na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną.
.
Piszącym koleżankom i kolegom życzymy wielu książek, które mogą być nośnikiem wiedzy, wrażliwości i ważnych wartości życia.

admin

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz