na bieżąco z Adamem…

 

Książę mgły

 

          Carlos Ruiz Zafón z wykształcenia był dziennikarzem, urodził się 25 września 1964 roku w Barcelonie. Do swoich ulubionych autorów zaliczał Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. Od 1993 mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Jego pierwsze cztery książki były adresowane do młodzieży, a za Książę mgły otrzymał nagrodę Edebé.

Carlos Ruiz Zafon

Kolejne cztery książki: Cień wiatru, Gra anioła, Więzień nieba oraz Labirynt duchów. Ich fabuła jest bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich, przez co są skierowane również do starszych czytelników. Powieść La sombra del Viento (Cień wiatru), wydana po raz pierwszy w 2001, została do 2008 przetłumaczona na ponad 45 języków i sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy, m.in. w Niemczech, Brazylii, Danii, Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i również w Polsce. Sam Zafón podkreśla jednak, że książki zawsze zajmowały wyjątkowe miejsce w jego domu rodzinnym.

Uczęszczał do jezuickiej szkoły San Ignacio de Sarrià. W czasie studiów pracował w jednej z agencji reklamowych w Barcelonie, jednak w roku 1992 zrezygnował z posady i postanowił całkowicie poświęcić się literaturze.

Pomimo licznych propozycji, Zafón nigdy nie zgodził się na ekranizację „Cienia wiatru”. Swoją decyzję argumentował tym, że nie potrzebuje pieniędzy, które by na tym zarobił, oraz tym, że nie wierzy, iż film mógłby być w jakimkolwiek stopniu lepszy od obrazu, jaki czytelnik sam tworzy w swojej głowie, gdy zasiada do czytania jego powieści.
Zmarł 19 czerwca br. na raka w swoim mieszkaniu w Los Angeles.

 

Adam Lewandowski
zdjęcie z internetu