Fotograf poezji (na bieżąco z Adamem…)

Fotograf poezji

         Gdy biorę w ręce teksty lub fotografie – mojego przyjaciela – Andrzeja Zbigniewa Waltera zadaję sobie zawsze pytanie: czy to fotograf poezji, czy poeta fotografii ?. W toku myślenia powtarzają się dwa słowa: poeta, fotograf. Jedno należy stwierdzić: jest fantastycznym poetą, jak również genialnym fotografem. Czy można być liderem w dwóch dziedzinach ? Okazuje się, że jak najbardziej ….. można fotografować świat poezją, jak również opisywać świat fotografią. I to znakomicie, z sukcesem, z dozą wizjonerstwa, z twórczym zapałem, poszanowaniem innych.

Walter bywał w Śremie, głównie z okazji kolejnych Międzynarodowych Listopadów Poetyckich. Zawsze z pięknie opracowanym dorobkiem, wyczulony na oczekiwania słuchaczy. Każde spotkanie to niekończące się rozmowy o literaturze, fotografii, życiu codziennym. Sporo rozmów o Związku Literatów Polskich, jego przyszłości, szansach, czy możliwościach. Inne spotkanie to Wieczór Twórczości Andrzeja Waltera w Bibliotece Publicznej w Śremie. Cudowne zdjęcia, okraszane pięknym poetyckim słowem i ogromnym poczuciem odpowiedzialności za literaturę.

Kim jest Andrzej Zbigniew Walter ?

Urodził się w 1969 roku, mieszka w Gliwicach. Rodzice pochodzą ze Lwowa. W latach 1984–1988 uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W 1994 roku ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Pracował w banku oraz Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości. Jest doradcą podatkowym. Od ponad 20 lat prowadzi w Gliwicach wraz z żoną Jadwigą Walter kancelarię doradztwa podatkowego.

Debiutował w 2000 roku. Autor ośmiu tomików poezji oraz publikacji krytyczno-literackiej. Jego wiersze zamieszczane są w różnego rodzaju almanachach i antologiach. Publikuje w prasie literackiej oraz na portalach internetowych. Od 2011 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich w Krakowie, a od 2015 roku Komisji Kwalifikacyjnej przy Zarządzie Głównym Związku Literatów Polskich. Natomiast od 2019 roku pełni funkcję wiceprezesa Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w Krakowie, jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Związany na stałe z portalem literackim pisarze.pl. Od 2013 roku członek Kapituły Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego o Złotą Różę..

Autor wielu tomów poezji, w których wskrzesza najtajniejsze ludzkie zakamarki, a treści jego tomu Miłość, wydanego w 2007 roku mogą być podręcznikiem poetyckim dla wszystkich miłośników poezji. Jego dyscyplina słowa powoduje łatwość poznawczą u czytelników, wzrusza pokłady miłości, czy przyjaźni.

 

Sztuka


miłość
mowa gestu
przejrzystość kontaktu
szczerość esencji

to próba czekania
w próbie cierpliwości
to wszystko we wszystkim
poprzez wszystko

to ideał
ponad ideały
oraz sztuka zaprzeczania
prawom fizyki

 

felieton: Adam Lewandowski

zdjęcie: Andrzej Walter – archiwum prywatne