na bieżąco z Adamem…

 

Nagroda NIKE 2021 dla Zbigniewa Rokity

       Muszę powiedzieć, że zakupiony dwa tygodnie temu zestaw książek wszystkich nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike 2021 sprawił mi ogromną satysfakcję. Drobiazgowo przeanalizowałem opisy, treści , no i fotografie – przepiękne  i urzekające. Podczas jubileuszowej, 25. edycji Nagrody Literackiej Nike jury pod przewodnictwem  Ingi Iwasiów  nagrodziło 32-letniego Zbigniewa Rokitę – dziennikarza i reportera z Gliwic – za książkę Knajś. Opowieść o Górnym Śląsku.

Książka porusza tematy przynależności i tożsamości. Opowiada o śląskiej przeszłości i teraźniejszości, również o skomplikowanym losie swojej rodziny. Nagradzamy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocowy charakter oficjalnej historii, podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę – mówiła w laudacji prof. Inga Iwasiów. – Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, o ludziach i przypadkach.

Rokita to nie jedyny laureat Nike, który otrzymał jednocześnie Nagrodę Jury  oraz Nagrodę Czytelników. Do podwójnie nagradzanych autorów poprzednich edycji należą m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł czy Marcin Wicha.

Oprócz reportera w finałowej siódemce nominowanych znaleźli się Kasper Bajon („Fuerte”), Krzysztof Fedorowicz (Zaświaty), Aleksandra Lipczak (Lajla znaczy noc), Grzegorz Piątek (Najlepsze miasto świata), Jacek Podsiadło (Podwójne wahadło) i Monika Śliwińska (Panny z Wesela).Specjalną nagrodę 25-lecia Nike otrzymał Mariusz Szczygieł za Nie ma – przepiękna, reportażowa książka, która w zeszłorocznej edycji podbiła serca wielu czytelników. Warto wspomnieć o Podwójnym  wahadle Jacka Podsiadły –  to piękny zbiór wierszy, w których autor zastanawia się nad miejscem poety we współczesnym świecie, nad teraźniejszym językiem oraz zwraca uwagę na stałe związki, które dają poczucie stabilności w zmieniającej się rzeczywistości. 

 

Adam Lewandowski