Nie żyje Stanisław Leon Machowiak – wieloletni członek poznańskiego oddziału ZLP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 8/9 marca 2019r.

zmarł Stanisław Leon Machowiak,

nasz Kolega – wieloletni członek poznańskiego oddziału
Związku Literatów Polskich.

Rodzinie zmarłego składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Cześć Jego Pamięci !

Pogrzeb odbędzie się 13 marca 2019r. o godzinie 11.00 w cmentarnej kaplicy w Poniecu.

Zarząd
Związku Literatów Polskich
Oddział w Poznaniu
___________________________________________________________________

Machowiak Stanisław Leon


Urodzony w Luboni w roku 1935. W czasie okupacji utracił wzrok. Absolwent UAM w Poznaniu. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Debiutował w 1963 roku wierszami w warszawskim piśmie Weteran. Pierwszy zbiór wierszy Noce za słońcem ukazał się w roku 1982, nakładem wydawnictwa Czytelnik.

Następne tomiki poetyckie: I było światło (Warszawa 1986), Tak ich zapamiętałem (Poznań 1988), Jak krzyk milczenia (Poznań 1990), Słowem – światłem (Poznań 1991), Niech milczą słowa (Goślina1992), Światło zapisane (Goślina 1992), Góry nad górami (Poznań 1993), Epitafia (Poznań 1993), Światło przed słowem (Poznań 1994). Między żywiołami, Listy bez odpowiedzi proza.

W Zakładzie Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych wydał wiersze na dwóch kasetach. Tłumaczone na język niemiecki i esperanto.

Autor książek dla dzieci: W mieście ratuszowych koziołków (Poznań 1990) i Święci wśród nas (Poznań 1992), W królestwie wichrów – baśnie.

Laureat nagrody R. Milczewskiego- Bruna, przyznawanej przez warszawski miesięcznik Okolice i Nagrody im. Jerzego Szczygła, przyznawanej przez Centralny Związek Spółdzielni NIewidomych.

Za swoją twórczość otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużonego Działacza Kultury, Honorową Odznakę Miasta Poznania, Za zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego i Srebrną Odznakę Polskiego Związku Niewidomych.

24 maja 2011 roku odznaczony medalem: „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz