Ławeczka poetycka

Po trzech latach przerwy, w niedzielę 19 marca br. zainaugurowaliśmy Ławeczkę Literacką w ogrodzie botanicznym UAM. Jako motto spotkania posłużył fragment wiersza sprzed 200 lat, niewidomego skrzypka, Antony’ego Raftery, który wędrował przez Irlandię: „Idę na zachód zielony za światłem serca własnego”.

       W programie znalazła się garść informacji o Świętym Patryku, patronie Zielonej Wyspy oraz najważniejsze informacje o pisarzach i poetach irlandzkich, w tym także noblistach. Wspomniana została laureatka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, Nuali Ni Dhomhuaill i zacytowano jej dwa utwory. Odczytane zostały „Modlitwy Celtów” i fragmenty poezji staroirlandzkiej w przekładzie Ernesta Brylla i Małgorzaty Goraj z tomu „Doire aniołów pełne” oraz wiersze Ernesta Brylla z tomu „Widziałem jak odchodzą z nas ci ludzie dobrzy”. Lektorami byli uczestnicy Ławeczki, którzy na ochotnika zgłosili się do poetyckich prezentacji. Słowo przeplatała grana na żywo muzyka, w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, przy ul Głogowskiej. Usłyszeliśmy nastrojowe kompozycje J. S. Bacha, G. P. Telemanna, A. Diabellego, A. Tansmana i K. M. Orn’a i M. D. Pujola.

Nie zabrakło przerywników w formie zabawnych przysłów i toastów irlandzkich a także „błogosławieństw”, którymi darzą się nad kuflami Guinessa bywalcy tamtejszych pubów.

Frekwencja dopisała nad podziw, radosny nastrój udzielił się wszystkim, mimo iż nie zaserwowano nawet kropli browarnianego napitku. Pozytywne opinie uczestników, podziękowania drogą elektroniczną i na Fejsbuku utwierdzają nas w przekonaniu, że warto realizować kolejne ławeczkowe programy.

Maria Magdalena Pocgaj