Dominik Górny i jego poetycki Kwadrans…

 

NOWY TOM POEZJI DOMINIKA GÓRNEGO

  „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut” – to tytuł najnowszej książki poetyckiej Dominika Górnego, która w dniu 7 listopada br., ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Publikację wzbogaca 8 reprodukcji dzieł jednego z najbardziej znanych w świecie polskich artystów-malarzy – Wojciecha Siudmaka, który je osobiście udostępnił.

     Dominik Górny, członek Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, to „znany i uznany poeta. Ponadto jego warsztat poetycki jest co najmniej tak ustabilizowany, jak jego postać w polskim (i nie tylko polskim) krajobrazie kulturowym” – czytamy we wstępnie napisanym przez prof. Tadeusza Zgółkę, wybitnego językoznawcę, wieloletniego wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego.Dla D. Górnego poezja nie jest wyłącznie sztuką słowa „pięknie brzmiącego – zrytmizowanego, zrymowanego. Słowa mają się układać według ich znaczeń, sensów, podobieństw. Wszyscy to przeczuwamy. Trzeba jednak poety, abyśmy dłużej się zatrzymali na słowie znaczącym, codziennie spotykanym, ale nie podejrzewanym o to, co może się za nim albo pod nim kryć. I temu służy (ta) poezja”.

Twórczość D. Górnego przetłumaczono już na 17 języków i jest obecna w ponad 100 międzynarodowych antologiach. Na jego nową autorską książkę musieliśmy czekać aż 10 lat. Reprodukcje dzieł Siudmaka nadają jej szczególnego wymiaru. Wojciech Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Jego obrazy stały się symbolami prestiżowych wydarzeń jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji Science-Fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. Tym bardziej cieszy fakt, że są one również obecne w książce poety – członka Naszego Oddziału; związanego na co dzień z Poznaniem.

Książka jest do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu oraz za pomocą sklepów internetowych.

 

Dominik Górny