„Ocalić w naszej pamięci”: Bogusław Kogut

 „… Tutaj nie ma wiszących ogrodów…

     W Poznaniu przy ul. Noskowskiego 24 w tzw. „Domu Literatów” mieszkali  pisarze, poeci, dziennikarze. Bywali: Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Peiper i Kazimiera Iłłakowiczówna, malarze, rzeźbiarze, muzycy. Bogusław Kogut mieszkał na Noskowskiego od 1950 roku.

Był wiceprezesem Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich i członkiem Zarządu Głównego ZLP (1954-1956). Urodził się we wrześniu 1925 roku we wsi Klęczany, koło Sędziszowa w województwie podkarpackim. Polonista, poeta, prozaik. W latach 1956-1960 redaktor naczelny Tygodnika Zachodniego.  Laureat nagród literackich Poznania i Rzeszowa. Zmarł 15 marca 1987 roku.

 

Bogusław Kogut podczas poznańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji - 1960

Tak swojego dziadka wspomina prawnuczka Nina Kujawa:
W tym czasie pradziadek dużo pisał. Zamykał się w swym pokoju. Babcia pamięta, że wtedy w mieszkaniu musiało być zupełnie cicho, wszyscy chodzili na palcach.

W wolnych chwilach pradziadek jeździł na polowania i grał w tenisa. Prowadził obszerną korespondencję: z Julianem Tuwimem, Igorem Neverlym, Wojciechem Żukrowskim, itd.. Ale dostawał również listy od zwykłych, prostych ludzi z całej Polski. Był posłem na sejm, więc wiele mógł. Prosili go o pomoc różni nieszczęśliwcy. Zawsze pomagał. Oprócz wierszy i powieści napisał „Listy spod lipy”- zbiór interwencyjnych felietonów.

Bogusław Kogut tak pisał o Poznaniu:

Tutaj nie ma wiszących ogrodów,
po ulicach gondole nie płyną,
ale rośnie mego miasta młodość —
plon radosny troski i czynu.

Gdy nad nowym miastem, na Dębcu,
starołęcki wędruje księżyc,
tutaj nocą hartuje się szczęście
w maszynowniach Wildy i Jeżyc.

W moim mieście świty różowe
wstają wcześnie i pachną tynkiem,
wtedy wchodzą na szczeble rusztowań
architekci Starego Rynku.

W moim mieście nie ma srebrnych mostów
ni neonów sinej ulewy,
ale dzieją się sprawy proste
i naprawdę jest o czym śpiewać.

Rankiem, kiedy od Garbar parowóz
mknie i gwizdem moje okna budzi,
witam trud i radość budowy
i pozdrawiam miasto i ludzi.


Źródło:http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/gimnazjum9-poznan/literatura_do_poznania/aktualnosci/boguslaw-kogut/, zdjęcie: Bogusław Kogut podczas poznańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji – 1960 r, fot. Eugeniusz Kitzman / Cyryl]

admin
na podstawie Kalendarium Poznańskie
zdjęcie: Internet – CYRYL