42. MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI W POWIECIE CHODZIESKIM

(otwórz)

dav

Nie tylko Klasycy. Poezja Twórców Wielkopolski

                        Spotkania z poetami WIELKOPOLSKI w powiecie chodzieskim odbyły się za sprawą grantu otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i jego realizatorki członka zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu Zofii Grabowskiej-Andrijew. Celem było objęcie Międzynarodowym Listopadem Poetyckim bibliotek powiatu chodzieskiego i upowszechnianie poezji poprzez kontakt z jej twórcami. Spotkania autorskie i panele w Chodzieży, Margoninie i Budzyniu organizowane w uzgodnieniu i we współpracy z kierującymi tymi placówkami i przy dużym oraz kompetentnym ich zaangażowaniu odbywały się pod wspólnym hasłem: NIE TYLKO KLASYCY. POEZJA TWÓRCÓW WIELKOPOLSKI  Miały charakter spotkań autorskich i paneli poszukujących w prezentowanych tekstach odpowiedzi na postawione pytania: Czego oczekujemy od poezji? Czy poezja może zmienić ludzi // świat? Doświadczeni czytelnicy poezji, w tym uczestnicy Klubu Dobrej Książki w Chodzieży, próbowali odpowiadać na trudne pytanie o: Kryteria wartości poezji , które otwierają jej wejście do kanonu klasyków.

Spotkanie z chodzieskimi licealistami, którzy znaleźli na swych krzesłach,

wiersz St. Barańczaka „Pan tu nie stał”, moderatorka zakończyła krótkimi warsztatami, pokazującymi , że w zależności od inteligencji, wrażliwości i doświadczenia odbiorcy, dobrą poezję można czytać na kilku poziomach, że ma ona charakter uniwersalny i ponadczasowy. Stawia interpretatorowi wiele pytań, jest w niej wieloznaczność , komplikacja, tajemnica; są próby odsłaniania i wskazywania tego co niewidzialne , nawet wyrażania tego co niewerbalne, zaglądanie pod powierzchnię, niezgoda na przyjęte znaczenia, bunt.

Jej zadaniem jest wywoływać zdziwienie, poruszać, prowokować, budzić nieufność , krytycyzm, zdzierać maski obłudy i pozorów ze świata zewnętrznego i z nas, by odsłaniać zło tkwiące w człowieku.

Oto fragmenty informacji o organizowanym przedsięwzięciu na stronach bibliotek i w mediach społecznościowych:

Z notatki Justyny Belter-Rusek na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży: „W spotkaniu brała udział młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Barbary oraz Zespołu Szkół im Hipolita Cegielskiego w Chodzieży. Uczestnicy spotkania zapoznali się z twórczością zaproszonych gości. Czytając wiersze obecnych poetów a także Stanisława Barańczaka oraz Krystyny Miłobędzkiej, próbowała odpowiedzieć na pytanie czym jest poezja? Czy poezja może uczynić człowieka i jego życie lepszym?

Zofia Grabowska-Andrijew nie pozwoliła młodym ludziom pozostać biernymi wobec czytanych wersów. Stawiała trudne pytania, które zmuszały do zajrzenia w siebie oraz analizy czytanych treści we współczesnym kontekście. Pytała m.in. o to czy warto być społecznie niewidocznym, stać z boku? Czy ważna jest w życiu tolerancja? Czy wiersze nieżyjącego już St. Barańczaka mogą opisywać naszą dzisiejszą codzienność, nasze problemy? Jeżeli tak, to żyje on w swych wierszach.

Dyskusja doprowadziła do wniosków, iż w poezji można znaleźć ukojenie, spokój, pomaga ona zrozumieć otaczający świat, ale jest również buntem, narzędziem służącym uporządkowaniu rzeczywistości, wyrażeniu własnych emocji na otaczające nas zjawiska. Jeśli się w nią zagłębimy może okazać się uniwersalna.”

Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Margoninie Ewa Zamiara napisała :

We wtorek gościliśmy przedstawicieli Związku Literatów Polskich Oddziału Poznańskiego, którzy w “pigułce” zaprezentowali swoją poetycką twórczość. W spotkaniu z trójką poetów brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie oraz osoby dorosłe.

Poezja jest tajemniczą a niekiedy bardzo oczywistą rzeczywistością. O tym mogli przekonać się uczestnicy tego

 

poetyckiego spotkania. Młodzież ze swojej strony przeczytała wybrane wiersze trójki poetów, która ze skupieniem przysłuchiwała się własnym słowom wydobywającym się z ust młodych ludzi.

 
od lewej poeci: Barbara Tylman, Bogusław Chmiel, Mirosława Prywer

Uczestnicy spotkania otrzymali od Pani Barbary Tylman wydrukowane na kartkach wiersze z autografem. Jak wspomniała, po złożeniu mogłyby stanowić mały tomik wierszy.
Biblioteka otrzymała od każdego z gości pamiątkowe tomiki wierszy z dedykacją dla czytelników. Bardzo dziękujemy a czytelników zachęcamy do wypożyczania!”

Panel poetycki w Chodzieży w relacji Stanisława Chutkowskiego:


„…Grupę chodzieską reprezentowała poetka, mieszkanka Chodzieży, członek Zarządu ZLP Oddział w Poznaniu kol. Zofia Grabowska-Andrijew. Towarzyszyli jej poeci Stanisław Chutkowski oraz Zygmunt Dekiert. Spotkanie odbyło się przy udziale młodzieży licealnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Michalskiego i miało charakter panelu.

Spotkanie otworzyła Zofia Grabowska-Andrijew, wprowadzając temat dyskusji: ,, Czym jest, czym powinna być poezja oraz czy poezja może zmienić ludzi, świat” Wypowiedziała swój pogląd i poprosiła pozostałych kolegów o zabranie głosu i prezentację autorskich wierszy zbliżonych tematycznie do spotkania. Zygmunt Dekiert oraz Stanisław Chutkowski wskazywali na oddziaływanie poezji na wrażliwość ludzką oraz na kształtowanie postaw .

Zofia Grabowska-Andrijew przygotowała dla uczestników kartki z wierszem Stanisława Barańczaka ,,Pan tu nie stał”. Po jego przeczytaniu wywiązała się dyskusja nad interpretacją, odbiorem i znaczeniem jego treści. Z wypowiedzi uczniów wynikało, ze różnie, lecz trafnie odczytali myśli autora jakie kierował do czytelników.

BUDZYŃ – Dyrektorka Biblioteki Maria Ganclerz oraz poeci Maria Kogut, Krzysztof Galas, Paweł Kuszczyński.

Sądzę, że zainteresowanie i reakcja publiczności – zarówno młodzieżowej jak i dorosłych – skłoni w roku przyszłym organy założycielskie wymienionych bibliotek ( także biblioteki szamocińskiej, której w tym roku uczestnictwo uniemożliwił remont ) do wyodrębnienia i zagwarantowania w budżetach tych placówek odpowiednich kwot na honoraria oraz delegacje poetów, również zagranicznych, także do objęcia patronatem corocznych obchodów kolejnych Międzynarodowych Listopadów Poetyckich za przykładem Śremu., Wągrowca…

Ponieważ dziś powszechnie stawiane są pytania : Czy warto?, Czy to się opłaci? – odpowiadam: -Tak.

W uzasadnieniu powołam się na argumenty wyrażane przez uczestników paneli w Chodzieży – zarówno 

młodzieży jak i dojrzałych czytelników Klubu Dobrej Książki – sądy i przekonania o roli poezji i możliwościach jej wpływu na ludzi i los świata.

Chociaż poezja nie jest w stanie wyplenić kłamstwa, demagogii, przemocy, skłócenia, lecz przez samo ich odsłanianie , uświadamianie ich nam, budzenie wrażliwości – wpływa na nas i na nasze postawy – zmienia nas a my zmieniamy nasze bliskie i dalekie otoczenie. A to przecież zmiana – i to taka rzeczywiście d o b r a co nie zawraca do tego, co było – jest warunkiem przetrwania i ciągłości życia .

Nasza nowa noblistka Olga Tokarczuk w „Księgach Jakubowych” zwraca nam uwagę, że „ Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym, co będzie, a nie tym, co było.”

Wymiana poglądów na postawione na spotkaniach pytania , czasem bardzo osobistych wypowiedzi – przekonuje, że dzięki poezji dostrzegamy i odczuwamy więcej, głębiej …

Więc warto!

Zofia Grabowska-Andrijew

Autorzy zdjęć:
Margonin – E.Zamiara; Budzyń – Piotr Ślęzak; Chodzież – Honorata Struzik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz