Bogatsi o bezcenne doznania: 3) Refleksje Franciszka Habera po spotkaniach w ramach 42. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wagrowieckiej

Kultura – ważne ogniwo działalności regionu

               To wierszowana wiosna Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wydarzenie wielu duchowych inspiracji oraz indywidualnych wzruszeń. Dla mnie ten Listopad podobnie jak poprzednie, miał swój dodatkowy wymiar – spotkanie autorskie, tym razem w Wągrowcu. I nie jest to chwalba tego, co przygotowały Władze Wągrowca dla duchowej uczty. Mam na myśli nie tylko nas zaproszonych uczestników Międzynarodowego Listopada, ale również poetów Ziemi Wągrowieckiej. Oprócz podniosłego współbrzmienia wierszy wplecionych w muzykę występujących zespołów, aura serdeczności otoczyła wszystkich.

Gościnność, znakomita organizacja uroczystości dawały znać o sobie w długich aplauzach. Najważniejsza jednak wydaje się myśl sięgająca daleko w przyszłość. Cisną się na usta słowa hetmana Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Zaprezentowana została twórczość poetów Ziemi Wągrowieckiej, która dobitnie potwierdza wielkie zaangażowanie władz w działalność na rzecz kultury regionu. Bowiem działają tutaj prężne ośrodki takie jak: Wągrowieckie Stowarzyszenie społeczno-kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, wągrowieckie biblioteki, liceum, Muzeum Regionalne w Wągrowcu, które wpisują się w szeroko pojętą tradycję.

Przepięknie wydany informator okolicznościowy Czas Poezji na Ziemi Wągrowieckiej pod redakcją Małgorzaty Osuch animatorki kultury i poetki, jednocześnie piastującej urząd Przewodniczącej Rady Powiatu Wągrowieckiego, pokazuje tę szczególną przychylność dla rozwoju działalności kulturalnej w powiecie wągrowieckim, a tradycje tego miejsca dawno już zapisała historia. Urodził się tutaj ks. Jakub Wujek, tłumacz Biblii na język polski, pobierał nauki Stanisław Przybyszewski, żeby tylko wymienić najważniejszych, a dzisiaj działają amatorskie teatry, chóry, zespoły muzyczne i orkiestry dęte, a także Państwowa Szkoła Muzyczna I-stopnia, które korzystają na co dzień z samorządowego patronatu i wsparcia finansowego władz regionu.

Umiejętne połączenie tych działań z tradycją Międzynarodowego Listopada Poetyckiego potwierdza, jak ważnym ogniwem działalności regionu jest kultura. Za tym stoją Kluby poetyckie, Warsztaty Literackie czy Biesiady Poetyckie. A uczta z pieśnią i wierszem jest tylko nagrodą za codzienną edukację i szerokie działania na polu kultury.

Franciszek Haber

(otwórz)

Fr H 2

Fr H

f H 3

 

oprac: admin

zdjęcia: Powiat Wągrowiecki/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz