Gala Literacka w Zielonej Górze

Tegoroczna Gala Literacka „Winiarka” zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry odbyła się we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze. Zwycięzcą konkursu o tematyce zielonogórskiej został student Uniwersytetu Zielonogórskiego Marcin Mielcarek, a tegoroczną nagrodę „Winiarka” otrzymał Mirosław Kuleba. Jury wyróżniło tego autora za książkę “Etnografia mistyczna miasta Thalloris”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Pro Libris.

Czwarty raz we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich w Zielonej Górze został  przyznany „Laur Literacki im. Janusza Koniusza”. Nagroda ta trafiła do Agnieszki Moskaluk z Gorzowa i Jerzego Beniamina Zimnego z Poznania – za wieloletnią pracę krytycznoliteracką, redakcyjną, publicystyczną i kulturalną na rzecz lubuskiego i wielkopolskiego środowiska pisarzy /czytamy w uzasadnieniu Złożyła się na to, przede wszystkim: współpraca z pismem Nadodrze w latach 1976-1989, powieść autobiograficzna pt. Gromnica związana ze Środkowym Nadodrzem, oraz dwa obszerne szkice poświęcone twórczości patrona nagrody. Kontakty obu pisarzy trwały nieprzerwanie przez ponad czterdzieści lat. Ostatni raz spotkali się w Klubie Dziennikarza  w Zielonej Górze w połowie listopada 2016 r.  Było to ich ostatnie spotkanie, do którego doszło po krośnieńskiej promocji Gromnicy.  

Nagrodę im. Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza otrzymała Zofia Mąkosa z Kargowej,  którą okrzyknięto ” lubuskim Sienkiewiczem w spódnicy”.  Urodzona w Smolnie Wielkim dość późno zaczęłą pisać ale błyskawicznie zdobyła uznanie za znakomitą prozę.  Tegoroczna jej wygrana poprzedzona była nominacjami w poprzednich latach. „Do trzech razy sztuka” – wyznała w wywiadzie dla mediów.  Pisarka dobrze się czuje w swojej małej ojczyźnie, znanej z twórczości Eugeniusza Paukszty, z filmowych wcieleń Macieja Kozłowskiego urodzonego w Kargowej, podobnie jak Jerzy B. Zimny, dla którego Kargowa także jest miejscem urodzin.  

W kuluarach przy kawie i słodyczach literaci i artyści wymieniali poglądy na temat sztuki i tego, co w Winnym  Grodzie  się dzieje. Można było nabyć wydawnictwa książkowe oraz pisma literackie: Pasje literackie wydawane w Zielonej Górze, oraz Pegaz Lubuski wydawany przez Oddział ZLP w Gorzowie Wlkp.  

 

Janusz Koniusz i Jerzy Beniamin Zimny                 

             

                      Statuetka     

admin