Gryfita Szczecinecki – Krystyna Mazur (nasza koleżanka z poznańskiego oddziału ZLP)

6 października odbyła się III Gala Konkursu „Gryfita Szczecinecki”.
Nagroda Kultury „Gryfita Szczecinecki” to wyróżnienie, które przyznawane jest lokalnym animatorom kultury oraz artystom związanym z tym miastem. To nagroda przyznawana przez burmistrza miasta dla osób działających na rzecz szeroko rozumianej kultury i promocji Szczecinka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 roku.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas  powiedział: „Jednym z wyróżników miasta jest to, żeby miasto również dbało o kulturę. My z całą pewnością o tę kulturę dbamy. Od 2010 roku zajmujemy pierwsze miejsce w województwie jeżeli chodzi o wsparcie i wydatki na kulturę. W tej chwili mamy również 10 miejsce w kraju w kategorii miast średnich. Nie mamy opery, ale jak w mało którym mieście możemy oglądać transmisję z Metropolitam Opera. Nie mamy multipleksu, ale mamy kino cyfrowe i dostęp do filmów w dniu ich premier. Mamy jeden z najlepszych w Polsce DKF-ów. Nie mamy filharmonii, ale mamy znakomitą szkołę muzyczną, która co miesiąc zaprasza nas na występy. Gdzie jest takie miasto 40-tysieczne, gdzie tysiąc osób potrafi przyjść na koncert jazzowy. To są rzeczy niesamowite. To świadczy o tym, jak ludzie w Szczecinku interesują się kulturą. Krótko mówiąc dzieje się dobrze. Najważniejszym czynnikiem są mieszkańcy naszego miasta. Szczecinek jest miastem magicznym, a to mieszkańcy Szczecinka powodują magię tego miasta„.

Spośród 20 nominowanych osób zasłużonych dla rozwoju i szerzenia kultury, kapituła konkursu  postanowiła przyznać 6 wyróżnień.
Momentem, na który czekano z niezwykłym napięciem, było ogłoszenie trzeciego w historii miasta laureata konkursu. Tytuł i nagrodę w postaci statuetki oraz 3 tys. zł za swoją wieloletnią działalność artystyczną otrzymała Krystyna Mazur, założycielka Klubu Poetyckiego Opal, propagatorka poezji wśród mieszkańców, pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Mieczysława Czychowskiego (dawniej „Malowanie słowem”), który dzięki jej zaangażowaniu i pracy zyskał międzynarodową sławę.

– Proszę państwa, tego się nie spodziewałam – Krystyna Mazur nie kryła wzruszenia. – Dziękuję bardzo komisji konkursowej i dziękuję panu burmistrzowi. Dziękuję przede wszystkim grupie poetyckiej OPAL, z którą od 17 lat już pracujemy razem i to chyba dzięki wsparciu tych osób, ale również wsparciu instytucji kultury, czyli Urzędu Miasta i SAPiKu dzieje się dużo w Szczecinku, jeżeli chodzi o poezję. Jestem bardzo wzruszona. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Podczas tegorocznej edycji miał miejsce jeszcze jeden wyjątkowo miły akcent. Burmistrz postanowił przyznać jeszcze dwie nagrody – „Super Gryfity Szczecineckiego”. Jedna z nich powędrowała do członków zespołu Feel, którzy od wielu lat regularnie odwiedzają swoje miasto. Drugą statuetkę i tytuł „Super Gryfity” otrzymała Małgorzata Ostrowska, rodowita szczecinecczanka, która również regularnie wraca w rodzinne strony angażując się tu w artystyczne przedsięwzięcia.

Naszej koleżance Krystynie Mazur serdecznie gratulujemy!

Oprac: admin
Zdjęcie: Krystyna Mazur

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz