Jubileusze Kazimierza Rafalika. Laudacja Pawła Kuszczyńskiego – prezesa zarządu poznańskiego oddziału ZLP


W sobotę 28 kwietnia w Klubie „KRĄG” w Poznaniu odbył się Benefis Kazimierza Rafalika z okazji 80-lecia urodzin i 40-lecia pracy twórczej.

Obecni byli przedstawiciele władz miasta i województwa, środowisk twórczych, grono  przyjaciół oraz rodzina, która w życiu Kazimierza Rafalika zajmuje poczesne miejsce.

Jubilat został uhonorowany medalem Za Zasługi w Rozwoju Województwa Wielkopolskiego. Wysłuchał ze wzruszeniem ale i uśmiechem licznych laudacji, przyjął kwiaty i upominki.

Kazimierz Rafalik jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKOART”.

(więcej: Dotyk sztuki – Artysta rzeźbiarz Kazimierz Rafalik oraz poezjazygmuntdekiert.pl)

ZDj Rafalika 4
Rzeźby
Zdj Rafalika z Pawłem
LAUDACJA PAWŁA KUSZCZYŃSKIEGO
PREZESA ZARZĄDU POZNAŃSKIEGO ODDZIAŁU ZLP

Szanowny Pan

     Kazimierz Rafalik

                                                                                Wybitny Artysta Sztuk Wszelakich


Drogi Kazimierzu a Przyjacielu,

To przełomowa i doniosła pora: Twoje Jubileusze – 80 lat życia i zarazem – co chyba ważniejsze, bo wyłącznie jest Twoją zasługą – 40 lat pracy twórczej.

Obecnie jesteś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w poznańskiej /wielkopolskiej kulturze. Służysz jej wszechstronnie w sposób najbardziej oddany/zaangażowany. Doniosłe i najbliższe Tobie pozostało tworzenie rzeźb, które prezentują własne/osobne humanistyczne przesłania.

Twój dorobek rzeźbiarski to ponad 1600 zaprojektowanych i wykonanych rzeźb, posiadających rozpoznawalny styl. To 110 statuetek, 47 płaskorzeźb, 36 medali, plakietek i tablic pamiątkowych oraz ponad 1000 małych form. Trudno zliczyć rzeźby przekazane, najczęściej honorowo wielu organizacjom zajmującym się rozwojem życia kulturalnego, w tej liczbie także poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, szczególnie cenne jako Nagroda za Najlepszy Tom Poetycki Roku przyznawana w czasie kolejnych edycji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Znaczącą wartość miały pisane przez Ciebie artykuły, recenzje, polemiki drukowane w 71 czasopismach, z których należy wymienić: Głos Wielkopolski, Przewodnik Katolicki, Przyrodę Polską, Zycie i zdrowie, Nasze Miasto, Wiraże, Naszą wieś, Konstrukcje, Sygnały, Nasze życie, Inspiracje, Człowiek i miasto.

Cenne było pełnienie przez Ciebie trudnej funkcji skarbnika zarządu Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych (EKOART).

Bardzo lubisz fotografować (Twoją domeną jest fotografia artystyczna). W tym należy upatrywać przyczyny Twojej obecności na wszystkich ważniejszych dokonaniach/imprezach kulturalnych z nieodłącznym aparatem fotograficznym.

Powszechnie podziwiana jest Twoja naturalność (a wiadomo, naturalny może być tylko ten, który jest Kimś) oraz autentyczne/spontaniczne poczucie humoru.

Za Twoją wyjątkowo bogatą działalność artstyczną i społeczną zostałeś wyróżniony/uhonorowany, co należy zaznaczyć, wyłącznie z inicjatywy środowisk społecznych: Medale Labor Omnia Vincit (Praca Wszystko Zwycięża), statuetką FENIKSA – Nagrodą Ekspresjonistyczną im. Tadeusza Micińskiego, Tytułem Człowieka Roku „Lazarza”, Człowiekiem Roku (jako Laureat Plebiscytu „Gazety Poznańskiej”).

Zatem pozostaje nam czekać w najbliższej przyszłości na skuteczne wnioski właściwych organów o nadanie Tobie należnych orderów.

Wypada dodać, że doskonale wspomaga Cię, Szanowny Jubilacie, żona Jadwiga spolegliwą mądrością.

Na koniec kieruję do Ciebie prośbę, Drogi Kaziku. Byś zgodził się dzielić z nami swoją Radość Jubileuszową, przeżywaną nie tylko w bliskim Tobie i nam Klubie Osiedlowym KRĄG na poznańskim Łazarzu.


W Poznaniu, 28 kwietnia 2018 roku

Paweł Kuszczyński
Prezes Zarządu Poznańskiego Oddziału
Związku Literatów Polskich

Anna Andrych
Zdjęcia: Aldona Dzielicka

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz