Lipcowo-sierpniowa Helena Gordziej

 

       Rok temu odśpiewano Helenie Gordziej „Sto lat”, które zaintonowali: na oboju prof. Tomasz Gubański, na gitarze Krzysztof Galas plus kilkadziesiąt głosów  w Czytelni Novej Biblioteki Uniwersyteckiej.

(otwórz)

Hel z bliska pierścienie

Z łezką w oku, ale i uśmiechem wspominamy czas, w którym Helena Gordziej pewną ręką wspólnie z prezesem Nikosem Chadzinikolau dzierżyła ster poznańskiego oddziału ZLP, jako sekretarz zarządu. 

W lipcu skończyła 91 lat życia, przyjmując naręcze kwiatów i życzeń, wkrótce także imieninowych – telefonicznie i osobiście.
Wielce Szanowna Poetko – Droga nam wszystkim Heleno Gordziej, prosimy o przyjęcie serdecznych podziękowań, gratulacji oraz życzeń długich lat życia w dobrym zdrowiu i spokoju, a także pogody ducha
każdego dnia.

_______________________________________________________
_______________________________________________________

Debiutowała w 1970 roku wierszami na łamach „Gazety Poznańskiej”. W 1979 ukazał się jej debiutancki tom „Odchodzące pejzaże”, a następnie m.in. „Między nowiem a pełnią”, „Spragnione źródła”, „Kształty chwil”, „Dzień w kolorze piasku” , „Dekalog jutra”, „Ponaglanie świtów”, „Trzeźwy ból”,„Żegnam Erato”.
Jej wiersze zamieszczono w „Antologii Tysiąclecia Irbis”(1998), w dziesiątkach almanachów i antologii oraz podręcznikach szkolnych.
Dorobek twórczy Heleny Gordziej to 50 książek poetyckich, prozatorskich, satyrycznych i książek dla dzieci: „Zegarynka”, „Chodaczek i Truchcik”, powieści społeczno-obyczajowych: „Bramy czasu” i „Ładny pogrzeb” oraz książki satyrycznej „Szczony i pindy od Chwaliszewa do Wildy”.

Helena Gordziej jest tłumaczką poezji niemieckiej i „Baśni Andersena”. Natomiast jej poezję przetłumaczono m.in. na języki: białoruski, serbsko-chorwacki, grecki, czeski, niemiecki, esperanto, hiszpański, rumuński, ukraiński i francuski.

Na temat jej twórczości napisano trzy prace magisterskie.

Jest laureatką licznych nagród. Między innymi: Funduszu Literatury, XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, Międzynarodowego Kongresu Poetów w Lublinie, Nagrody im. Jana Kasprowicza, Nagrody im. Marii Konopnickiej.

Doceniono Helenę Gordziej i uhonorowano m. in. „Złotym Hipolitem”, jako Wybitną Osobowość Pracy Organicznej, , Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi.
Przez 35 lat pracowała w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
W 1976 roku razem z Henrykiem Gutowskim założyła pierwsze w Polsce Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych „Ekoart”.
Jest dumna z tego, że przez całe życie mogła pomagać innym.

Matka i Syn – poeci: Helena i Zbigniew Gordziej

Hel ze Zbyo

oprac: admin

zdjęcia: archiwum ZLP OP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz