Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Wielkie święto dla polskiej literatury – Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla,
najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie.

Werdykt ogłosił sekretarz Akademii Szwedzkiej. Olga Tokarczuk otrzymała Nobla (2018) za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Drugiego Nobla (2019) w dziedzinie literatury otrzymał Peter Handke, austriacki pisarz i tłumacz.

(otwórz)

olga

Z komentarzy polskich krytyków literackich na temat twórczości Olgi Tokarczuk:
nowa latarnia polskiej literatury,
pisarka polifonicznej formy
, oryginalne pomysły i stylistyka,
badanie przestrzeni w której funkcjonujemy,
świadomość czasu, przekraczanie czasu i osadzanie w nim człowieka,
potrafi skupić się na szczególe, nawet maleńkim i zobaczyć, i umiejętnie pokazać cały kosmos
pisze powieści tradycyjne, ale stosuje środki ponowoczesne,
ultracharakterystyczne wydobywanie magiczności,
uczy nas empatii.

Sama Olga Tokarczuk przypuszcza, że szczególnie zauważone zostały „Księgi Jakubowe„. Ta i inne książki osadzone są treścią lokalnie, ale budują uniwersalność przekazu, nawet między przeciwieństwami kulturowymi. Według pisarki powieść jest formą, która przekracza granice tożsamości, nie tylko europejskiej. Uważa też, że „prawda nigdy nie jest zamknięta„.

Wisława Szymborska pogratulowała kiedyś Tokarczuk jej książek, w których dostrzegła „ducha opowieści” i jej uniwersalność. Obie pisały o kondycji człowieka współczesnego.

Kiedy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek – ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport „Polityki” („Prawiek i inne czasy”), dwukrotnie – w latach 2007 i 2015 – otrzymała Literacką Nagrodę Nike („Bieguni” i „Księgi Jakubowe”), a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Uroczyste wręczenie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk odbędzie się 10 grudnia 2019 roku.

admin
zdjęcia książek – internet

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz