Mocny akord gościnności Laureatów PRIMATUSA – 44. Międzynarodowy Listopad Poetycki

  PDF Drukuj  

 

Zdjęcie powyżej: fragment inscenizacji „Poetycka podróż w czasie”.
Zespół Szkół nr. 2 w Wągrowcu

MIĘDZYNARODOWY LISTOPAD POETYCKI
PONOWNIE ZAGOŚCIŁ W MURACH NASZEGO LICEUM
 

  5 i 6 listopada gościliśmy w powiecie wągrowieckim poetów w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej.Inauguracja 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Licznie zebranych gości powitał Maciej Patelski – dyrektor I LO oraz Małgorzata Osuch – Przewodnicząca Rady Powiatu. Uroczystego otwarcia inauguracji dokonał Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Całość uroczystości poprowadził Sebastian Chosiński – nauczyciel historii a prywatnie także pisarz. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marek Wawrzkiewicz – Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Nie zabrakło poetyckiej prezentacji najważniejszych tego dnia gości z poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. A byli to: Andrzej DębkowskiAndrzej WalterVladan StamenkovićMarek WawrzkiewiczKrystyna KoneckaJerzy Beniamin ZimnyDominik Górny oraz Dariusz Kozdęba. Na widowni nie mogło oczywiście zabraknąć młodzieży z naszej szkoły. Byli to uczniowie klas humanistycznych i ogólnych.Piątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom powiatowego konkursu recytatorskiego „Przestrzenie słowa. Wiersze poetów związanych dawniej i dzisiaj z I LO w Wągrowcu”, który odbył się w naszej szkole dwa dni wcześniej. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce – Ewa Bigos – uczennica klasy 7B Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu. Zaprezentowała ona zebranym gościom wiersz: Jana Kaspra „Góra żaru” z tomiku „Wiry, strzępy, psie prognozy”. II miejsce zajęła Katarzyna Kamińska – uczennica klasy 7A Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu. Publiczność zgromadzona w auli wysłuchała w jej wykonaniu wiersz Joanny Drażby, fragment pamiętnika z tomiku „Za parawanem powiek. Wiersze i pamiętnik”. III miejsce – przypadło Gabrieli Marzec – uczennicy klasy 7A Szkoły Podstawowej w Niemczynie. W jej interpretacji goście usłyszeli utwór Joanny Drażby, „Łza” z tomiku „Za parawanem powiek. Wiersze i pamiętnik”.Następnie na scenie pojawiali się laureaci konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych. I miejsce przypadło Dawidowi Walaszczykowi – uczniowi klasy 3T Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu, Wyrecytował on wiersz z dorobku Jana Kaspra, „Pani od kotów” z tomiku „Wiry, strzępy, psie prognozy”. Zdobywczyni II miejsca – Wiktoria Przesławska – uczennica klasy IE ILO w Wągrowcu, zaprezentowała utwór Sebastiana Chosińskiego, „Chcę być” z tomiku” Umarł we mnie człowiek”. III miejsce przypadło Marii Serwatce – uczennicy klasy II D naszego liceum. Ona również skorzystała z wiersza Jana Kaspra, a przedstawiła „Kąty” z tomiku „Wyznania dozorcy mrówek”.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert przygotowany przez Karola Krusia – dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej, I Liceum Ogólnokształcące i Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego w Wągrowcu. Profesjonalny występ wokalny Marty Jastrząbek przy akompaniamencie gitarowym Michała Maćkiewicza oraz utwory w wykonaniu Emilii Lehmann a także Patrycji Białachowskiej zrobił na publiczności ogromne wrażenie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Emilia jest aktualną uczennicą, a pozostali artyści są absolwentami liceum z Klasztornej.

Po zakończeniu inauguracji odbyły się spotkania autorskie i warsztaty poetyckie w poszczególnych placówkach powiatowych. W klimatycznym pomieszczeniu bibliotecznym I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, z młodzieżą licealną spotkał się Andrzej Dębkowski. W spotkaniu wzięli także udział Małgorzata Dolata – nauczyciel j. polskiego, Sebastian Chosiński – historyk i jednocześnie prowadzący spotkanie, Halina Sobota – radna powiatu wągrowieckiego oraz dyrektor szkoły Maciej Patelski.
Andrzej Walter pojechał do Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskiego w Wągrowcu. Vladan Stamenković – odwiedził Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu, a Marek Wawrzkiewicz – Miejską Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu. Krystyna Konecka – zawitała w Zespole Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy oraz w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej, a Jerzy Beniamin Zimny – spotkał się z miłośnikami poezji w Bibliotece Publicznej Gminy Damasławek. Dominik Górny –wybrał się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Skokach, zaś Dariusz Kozdęba –miał spotkanie poetyckie w Filii Bibliotecznej w Pawłowie Żońskim.

Patronat nad 44. Międzynarodowym Listopadem Poetyckim na Ziemi Wągrowieckiej objęli: Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Burmistrz Miasta Wągrowca Jarosław Berendt, Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak oraz Wójt Gminy Damasławek Cyprian Wieczorek. Inicjatorką poetyckiej uczty była Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego, poetka Małgorzata Osuch.

Piątkowe, doniosłe wydarzenie było doskonałą sposobnością, by zaprezentować, przygotowany specjalnie na tę okazję, informator „44. Międzynarodowy Listopad Poetycki Poznańskiego Oddziału Literatów Polskich na Ziemi Wągrowieckiej”, autorstwa Małgorzaty Osuch. W związku z Świętem Poezji na ziemi wągrowieckiej udało się także wznowić również wydany wcześniej tomik poezji Jolanty Nowak-Węklarowej „Mówię o sobie ciszą”. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Głos Wielkopolski, Wągrowiec Miasto, Poznań Nasze Miasto, Portal WRC oraz Wasze Radio FM.

Autor: Maciej Patelski, Maria Jastrząbek /2c/
Strona internetowa I LO w Wągrowcu

====================================

POECI NA ZIEMI WĄGROWIECKIEJ

      Kto miał szczęście uczestniczyć w corocznym Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim  (a niżej podpisana miała, od roku 1998) ten po covidowych perturbacjach z radością przybył na ostatnią, 44 edycję, wiedząc że – jak zawsze – będzie to czas wspaniałych spotkań, literackich konfrontacji i niezapomnianych, inspirujących wydarzeń.

 Niespodzianki czekały już podczas inauguracji w poznańskim Pałacu Działyńskich, gdzie była okazja poznać się z opiekunami, towarzyszącymi naszej siedmioosobowej grupie w kolejnych dniach festiwalu – gospodarzami Ziemi Wągrowieckiej. Dlaczego byli obecni już podczas wieczoru inauguracyjnego? Dlatego, że Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego – Małgorzata Osuch i Starosta Wągrowiecki – Tomasz Kranc otrzymali tytuł Mecenasa 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz statuetkę PRIMATUS za, jak podkreślono „wspaniałą, efektywnie zorganizowaną współpracę” oraz dofinansowanie publikacji „jednego z ubiegłorocznych wydawnictw”.

Pobyt naszej grupy w piątek i sobotę na Ziemi Wągrowieckiej pokazał klasę i gościnność jej Gospodarzy, i żadnych słów pochwały nie należy tu odbierać inaczej jak tylko jako wyraz szacunku i podziwu dla otwartości, serca i zwyczajnie – gospodarności lokalnych władz, życzliwych ludziom pióra.
Na powitanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich otrzymaliśmy piękną, barwną edycję informatora, właściwie nieco „konkurencyjnego” almanachu z pięknymi wstępami poznanych już opiekunów, z programem pobytu na Ziemi Wągrowieckiej naszej grupy, ale przede wszystkim – z prezentacją nas wszystkich (biogram, fotografia, wiersz), a zaproszeni tutaj zostali: Michał Bukowski z Wiednia (niestety, nie mógł przybyć), Andrzej Dębkowski – redaktor naczelny „Gazety Kulturalnej”, Dominik Górny, Krystyna Konecka, Vladan Stamenković, Andrzej Walter – wiceprezes oddziału krakowskiego ZLP, Marek Wawrzkiewicz – prezes Związku Literatów Polskich i Jerzy Beniamin Zimny – wiceprezes oddziału poznańskiego ZLP. Środowisko miejscowe reprezentował Dariusz Kozdęba. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali miała m.in. miejsce prezentacja naszej poezji, skonfrontowana z wierszami laureatów szkolnego konkursu pn. „Przestrzenie słowa”.


(W I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu)

Ale to był początek przed spotkaniami indywidualnymi naszej, zaproszonej na Ziemię Wągrowiecką grupy: w I LO, w Zespole Szkół nr 2, w Powiatowej oraz w Miejskiej Bibliotece w Wągrowcu oraz w bibliotekach gminnych w Damasławku, Skokach i Łeknie. Mnie zaproszono do pięknej Gołańczy, gdzie spotkałam się z niepoliczalnym gronem uczestników z Zespołu Szkół im. Karola Libelta i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej. Teraz, tutaj zgłaszam prośbę o dodatkowy kwadrans dla przyszłych gości tego urokliwego miejsca: zabrakło kwadransa dla uważnego obejrzenia nadzwyczajnych ekspozycji kulinarnych i plastycznych, zaprezentowanych przez wychowanków obydwu placówek, dla spojrzenia w oczy uśmiechniętych, uważnych słuchaczy, reprezentujących różne generacje: podziwiam to nieustannie teraz, kiedy od pani dyrektor Zespołu Szkół, mgr Róży Spychały otrzymałam bogaty zestaw fotografii z tego wspaniałego literackiego spotkania.

 


(W Gołańczy na spotkaniu słuchacze nie mieścili się na jednej fotografii)


(W Gołańczy, obdarowana po spotkaniu poetyckim)


(Wieczorna kolacja z gospodarzami)

     Nie sposób opisać wszystkich niespodzianek i wrażeń. Bo tego samego dnia odkrywaliśmy też tajemnice XIV-wiecznego kościółka pełnego polichromii w Tarnowie Pałuckim oraz gościliśmy w Zespole Szkół nr 2 na inscenizacji „Poetycka podróż w czasie”. Nazajutrz dotarliśmy do Budziejewka, gdzie znajduje się słynny Kamień św. Wojciecha oraz do sąsiedniego Budziejewa, gdzie w dworku Róża Poraja była jeszcze jedna okazja do rozmowy z naszymi opiekunami, wyjątkowymi osobami uwrażliwionymi na literaturę.


(Przy kamieniu św. Wojciecha w Budziejewku. Zdj. Wojciech Osuch)

Małgorzata Osuch, która także szczyci się dorobkiem poetyckim, to spadkobierczyni schedy twórczej najbardziej znanej poetki wągrowieckiego środowiska, Jolanty Nowak-Węklarowej. My wszyscy, znający Jolę przez wiele lat, mogliśmy oddać Jej honor, kiedy w sobotni poranek miejscowi włodarze, nasi nowi przyjaciele stanęli wraz z nami pod muralem z fragmentem wiersza wągrowieckiej poetki…

                                   (otwórz)

(W sobotę spotkaliśmy się pod muralem z wierszem Jolanty Nowak- Węklarowej. Zdj. Wojciech Osuch)

Tekst: Krystyna Konecka

Fotografie: Krystyna Konecka, Róża Spychała,Wojciech Osuch

======================================

Wągrowiec naszemiasto

Piatego listopada rozpoczęły się obchody 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej. Z tej okazji na terenie całego powiatu odbyły się liczne spotkania autorskie z artystami.

  1. Międzynarodowy Listopad Poetycki organizowany jest przez Poznański Oddział Związku Literatów Polskich. Odbywa się on w dniach 4-6 listopada w całej Wielkopolsce. Większość uroczystości ma miejsce w Poznaniu, w piątek jednak wielu znamienitych artystów zjechało do Wągrowca.

Uroczysta ceremonia otwarcia rozpoczęła się o godzinie 9:30 w auli im. Stanisława Przybyszewskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu. Na widowni pojawiło się mnóstwo oficjeli – m.in. starosta Tomasz Kranc, vicestarosta Michał Piechocki, wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak czy wójt gminy Damasławek Cyprian Wieczorek. Przedstawienie wszystkich przybyłych na otwarcie gości zajęło współorganizatorce przedsięwzięcia – pani Małgorzacie Osuch dobre kilka minut. Przewodnicząca Rady Powiatu miała swoje wielkie święto dzień wcześniej – w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odznaczono ją bowiem prestiżowym medalem.

Po tym krótkie przemówienia oraz krótką próbkę swojej twórczości zaprezentowali wszyscy zaproszeni poeci – w tym Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich – pan Marek Wawrzkiewicz, a także Andrzej Dębkowski, Andrzej Walter, Dominik Górny, Vladan Stamenković, Krystyna Konecka, Jerzy Beniamin Zimny oraz jedyny reprezentant Wągrowca w tym znamienitym gronie – Dariusz Kozdęba. Artyści mówili o Wągrowcu jako o… najbardziej gościnnym mieście w całej Wielkopolsce!

Wręczono również nagrody laureatom konkursu „Przestrzenie słowa. Wiersze poetów związanych dawniej i dziś z I LO w Wągrowcu”. Na koniec goście wysłuchali koncertu przygotowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej, I Liceum Ogólnokształcące i Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego w Wągrowcu.

Po części oficjalnej wszyscy poeci rozjechali się do różnych miejsc w całym powiecie, gdzie odbyli spotkania autorskie z mieszkańcami. Poetów gościły
I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, Zespół Szkół nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskiego w Wągrowcu, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, Zespół Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Kompanii Gołanieckiej, Biblioteka Publiczna Gminy Damasławek, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec w Łeknie – Filia Biblioteczna w Pawłowie Żońskim..

Duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie z serbskim poetą mieszkającym w Polsce od 30 lat – Vladanem Stamenkovićem. Podczas niego wypełniła się cała sala Powiatowej Biblioteki Publicznej, a widownia nie mogła pogodzić się z faktem, że potrwało ono zaledwie godzinę.

Obchody poetyckiego święta w powiecie wągrowieckim zakończyła inscenizacja „Poetycka podróż w czasie. Poezja z (nie)dawnych lat” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu

wągrowiec naszemiasto

===================================

44. Międzynarodowy Listopad Poetycki na Ziemi Wagrowieckiej

 Cyfra jest imponująca, łącznie 578 osób (przewaga młodzieży szkolnej) uczestniczyło w inauguracji i spotkaniach. 

  • Inauguracja w I Liceum Ogólnokształcącym = 150 osób (na stronie szkoły polecamy opis)
  • spotkanie autorskie w I LO (z Andrzejem Dębkowskim) = 30 uczniów (na stronie szkoły polecamy zdjęcia i opis)
  • Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu (Andrzej Walter) = 27 uczniów
  • Inscenizacja w ww. szkole: Poetycka podróż w czasie… = 30 osób (na stronie szkoły są zdjęcia i opis)
  • Zespół Szkół i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gołańczy (Krystyna Konecka)= 130 osób (30 gości przy stolikach + 100 uczniów na trybunach)
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu (Marek Wawrzkiewicz)= 52 osoby (w tym ok. 10 osób dorosłych oraz młodzież z kl. VII i VIII)
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu (Vladan Stamenković) = 22 osoby
  • Biblioteka Publiczna Gminy Damasławek (Jerzy Beniamin Zimny) = 60 osób (młodzież i dorośli)
  • Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec w Łeknie – Filia w Pawłowie Żońskim (Dariusz Kozdęba) = 46 osób (młodzież i dorośli)
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach (Dominik Górny) = 40 osób

Podsumowując, na Inauguracji w I LO było obecnych 150 osób + 407 osób na spotkaniach autorskich w szkołach i bibliotekach + 30 osób na inscenizacji poetyckiej w ZS Nr 2.

Łącznie na wągrowieckiej części 44. MLP  było obecnych 578 osób (przewaga młodzieży szkolnej).

FOTORELACJA

 

(Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc)


(Na zdjęciu od prawej: Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Przewodnicząca Rady Powiatu Wagrowieckiego Małgorzata Osuch)

(Jerzy Beniamin Zimny, Andrzej Dębkowski, Małgorzata Osuch)

(Dominik Górny)

(Od lewej: Sebastian Chosiński, Andrzej Dębkowski), Halina Sobota, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wagrowcu Maciej Patelski

(na fotografii: Jolanta Nowak Węklarowa)

                     (otwórz)

 

(Marta Jastrząbek i Michał Maćkiewicz)

                       (otwórz)                                         

 (otwórz)                                          

(Marek Wawrzkiewicz)

(Krystyna Konecka)

(Dariusz Kozdęba)

 

(Sebastian Chosiński)

 

(Vladan Stamenkowić)

(Jerzy Beniamin Zimny)

 

Opracowanie: Anna Andrych

Zdjęcia:
I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu, pozostałe szkoły oraz biblioteki goszczące poetów,
wągrowiec naszemiasto.
Udostępnienie zdjęć – Izabela Marcinkowska