Najazd poetów na Śrem

 
       Jedenastu poetów, prozaików, uczestników 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego przybyło do Śremu w drugi dzień obchodów 100-lecia powstania Poznańskiego Oddziału ZLP, gdzie w najpiękniejszej bibliotece jaką widziałam, zorganizowano poetyckie spotkanie z młodzieżą. Twórcy reprezentowali całą Polskę, od morza do Tatr, od Zachodu po Wschód.
 

Powiem szczerze, że zazdrościłam uczniom takiego spotkania z literaturą. Na scenie zasiedli: Radovan Brenkus (Rzeszów), Marta Pelinko (Rzeszów), Piotr Prokopiak (Szczecinek), Irena Kaczmarczyk (Kraków), Sebastian Brejnak (Kraków), Paweł Kuszczyński (Poznań), Halina Dziszyńska-Błachnio (Poznań), Robert Rudiak ( Zielona Góra), Gabriela Szubstarska (Gdańsk), Franciszek Haber ( Gliwice), Adam Bolesław Wierzbicki (Krosno). Interesujący i zróżnicowany zespół twórców z dużym literackim dorobkiem.

Autorzy dysponowali kilkuminutowym czasem, w którym mogli ekspresowo zaprezentować siebie i wybiórczy fragment twórczości. Nie było to łatwe, ale uważam, że wszyscy świetnie wywiązali się z zadania a w pamięci młodzieży zapisze się to wydarzenie na zawsze. Bo obserwując ich zapatrzenie, zauważyłam iż byli autentycznie wsłuchani w płynące ze sceny słowa. Niektórzy z uczniów przyznali się do własnych prób literackich. Potwierdza to fakt ich uczestnictwa w Turniejach Jednego Wiersza, organizowanych już po raz 15. przez Bibliotekę Publiczną im. Heliodora Święcickiego w Śremie, która jest współorganizatorem Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu.

Całodzienny pobyt w przyjaznej książnicy nie ograniczył się tylko do spotkania z młodzieżą. Pani dyrektor Anna Laska-Szmyt zaprosiła nas na bardzo ciekawy wykład, który z pasją wygłosiła dr Danuta Płygawko (poetka, pisarka, tłumaczka) przy współudziale pracowniczki biblioteki – pani Ewy Bąk na temat Pauli Wężykównej- wybitnej śremskiej poetki. Panie finalizują właśnie prace nad wydaniem książki o wymienionej poetce. Potem zwiedziliśmy przepiękne wnętrza biblioteki, czytelnie dla dorosłych i dla młodzieży, wypożyczalnię, czytelnię czasopism, audiobooków, Mediatekę i wypożyczalnię. Oprowadzająca nas Pani Dyrektor poinformowała, iż biblioteka zgromadziła około 114 tys. woluminów i 2909 płyt. Wszędzie jasna biel, nowoczesne biurka, stoliki, krzesła, kanapy, obrazy i kwiaty, kwiaty, kwiaty…Byłam w niejednej bibliotece, pracowałam kilkanaście lat w Bibliotece Jagiellońskiej, ale chylę głowę przed tak wysmakowanym wnętrzem i bogatymi zbiorami.

W jednym z takich pomieszczeń jedliśmy pyszny obiad oraz słodkości z aromatyczną kawą. Na tym jednak nie koniec. Na sutą obiadokolację zaprosił nas burmistrz Śremu – Pan dr Adam Lewandowski, który sam jest poetą zrzeszonym w Poznańskim Oddziale ZLP i obdarował każdego swoim pięknie wydanym tomem „Wierszy z podróży”.

Podczas uroczystej kolacji wystąpił zespół, który w przyjemnych, delikatnych utworach utrwalał w nas całe pokłady śremskich wspaniałych wrażeń. Nie obeszło się oczywiście bez czytania wierszy przy stole. Ostatni wiersz Pawła Kuszczyńskiego, byłego Prezesa ZLP OP, wystukał niestety godzinę 22.30. Wsiedliśmy więc do taksówek i znaleźliśmy się w elegancko wyposażonych pokojach hotelu Metropol. Trudno było zasnąć, bo przez okna zaglądały dachy starych kamieniczek ( Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce) a w uszach pobrzmiewały dźwięki muzyki i poetyckich słów.
 
 
 
Dziękuję Zarządowi Poznańskiego Oddziału ZLP – Prezesowi Zbigniewowi Gordziejowi, wiceprezesom: Marii Magdalenie Pocgaj, Jerzemu Beniaminowi Zimnemu, sekretarzowi Zarządu -Annie Andrych, Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Śremie Annie Laska-Szmyt, wszystkim Pracowniczkom Biblioteki oraz Panu Burmistrzowi dr. Adamowi Lewandowskiemu za trud, jaki włożyli w przygotowanie JUBILEUSZOWEGO LISTOPADA, połączonego ze 100-leciem powstania Poznańskiego Oddziału ZLP, którego pierwszym prezesem był Władysław Reymont.
 
 
Tekst: Irena Kaczmarczyk (8 XI 2021)

foto:Biblioteka Publiczna w Śremie,
Halina Dziszyńska-Błachnio i Irena Kaczmarczyk
opracowanie całości: Anna Andrych