O „Słów-miarce” słów kilka

       Trzeciego października 2019 roku w Domu Technika w Poznaniu (ul. Wieniawskiego 5/9) odbyło się drugie spotkanie z cyklu ,,Słów-miarka”. Tym razem gośćmi byli: Jacek Mańczak – prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) i Zbigniew Gordziej – prezes zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Słów 4            Słów 2

Celem tych spotkań jest pokazanie dwóch światów – mechanika i poety. Okazuje się, że można je pogodzić. Tak różne na pozór światy wzajemnie się przenikają, uzupełniają i ubogacają, poszerzają horyzonty patrzenia. Budują dobry, ciekawy klimat spotkań.

Pomysłodawcą „Słów-miarki” jest Stanisław Chutkowski, inżynier mechanik i jednocześnie poeta. Zaprasza gości, zachęca do opowieści o ważnych zdarzeniach, osiągnięciach w ich życiu i pracy, oceny innowacji oraz postępu w zakresie techniki, mechaniki, oceny dokonań w twórczości literackiej oraz pracy społecznej. Zapytuje o marzenia, sięga do czasów dzieciństwa bohaterów spotkania. Zbigniew Gordziej opowiedział o swoim  marzeniu w dzieciństwie  – ołowianych żołnierzykach. Marzenie spełniło się, Gwiazdor (Mikołaj) przyniósł prezent. W tym momencie wspominania wstał jeden z uczestników spotkania, w wieku 99 lat i ku miłemu zaskoczeniu poety oraz wszystkich obecnych na sali zaśpiewał piosenkę „Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem”.

Prezes zarządu poznańskiego oddziału ZLP Zbigniew Gordziej usłyszał jeszcze jedną piosenkę, a właściwie własny wiersz – „Pamięć”, do słów którego poznański bard Tomasz Bateńczuk skomponował muzykę i zaśpiewał z towarzyszeniem gitary.

Uczestnicy spotkania nagrodzili zaproszonych gości brawami, natomiast Stanisław Chutkowski wręczył im miarki ufundowane przez SIMP Oddział Poznań.

(otwórz)

Słów 1

Takie spotkania mogą pomysłodawcy i jednocześnie prowadzącemu, a przede wszystkim zaproszonym gościom oraz publiczności przynosić satysfakcję. Cenna jest obecność zainteresowanych humanistów i przedstawicieli nauk ścisłych –  inżynierów, techników, przyrodników oraz pracowników bibliotek i literatów.
Cykl będzie kontynuowany.

Tekst: „Dwugłos ze słów miarki”
zdjęcia: Ryszard Tietz

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz