Poetyckie odsłony sierpniowych ,,Konstelacji” w Poznaniu

           Gorące lato nie zniechęciło miłośników poezji do udziału w kolejnej imprezie odbywającej się w Bibliotece Uniwersyteckiej im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Tu bowiem, trzynastego sierpnia, odbyły się pod patronatem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, trzecie  ,,Poznańskie Konstelacje Literackie” połączone z programem: “Dialogi kontrolowane”. Otworzył je Zygmunt Dekiert wierszem ,,Pierwsza miara” z tomiku ,,Miary do trumny” Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego. Rdzeń programu stanowiły dwie odsłony poetyckie ilustrowane spotami wizualno-dźwiękowymi  pochodzącymi z archiwum JBZ.  

kon 4

Pierwszej dokonał wiceprezes ZLP OP Jerzy Beniamin Zimny, zaprezentował sylwetki dwóch znakomitych poetów, których pożegnaliśmy w tym roku, Jerzego Szatkowskiego i Tadeusza Wyrwę Krzyżańskiego. Poruszał w niej wątki z twórczości tych poetów, wracał do osobistych z nimi spotkań. Wspólnie z Jerzym Grupińskim opowiadali o fragmentach prowadzonych rozmów, jakie odbyli w ostatnich chwilach ich życia, porównując tych dwóch poetów,  przedstawiali swój osąd i różnice w postrzeganiu przez nich poezji, zawartego w niej słowa oraz jego znaczenia.  Wieczór wspomnień, ważny i ciekawy, ukazujący nieznane obszary życia poetów, zasłużonych dla środowiska. Stanowił rodzaj hołdu, wiary, że dotrą do nich nasze słowa pamięci. 

kon 3

Druga odsłona przyniosła światło i powiew piękna, obfitującego wierszami Marii Magdaleny Pocgaj, poetki, malarki, fotografki oraz wiceprezesa ZLP OP w Poznaniu. Moderatorem tej części spotkania była Anna Andrych, recenztentka i poetka, która prowokowała rozmówczynię do wspomnień, czytała jej wiersze, prowadziła interesujący dialog.

kon 6

Poezja Magdaleny Pocgaj jest malowana słowem, jej wiersze są krajobrazem zawieszonym w Laponii, ciepłem bamberskiego domu w Poznaniu, natchnieniem i miłością do bliźnich i wiarą w ludzi, w słowo. Nie dziwi wspaniała nagroda, Medal Sanctus Petrus – Sanktus Paulus, przyznany przez Arcybiskupa Poznańskiego za całokształt twórczości o tematyce religijnej, a szczególnie za książkę o kobietach biblijnych. W tej odsłonie ,,Konstelacji” pojawiły się kulturowe akcenty, będące znakiem rozpoznawczym poezji Magdaleny Pocgaj.

kon 9

kon 8

Na zakończenie Zbigniew Gordziej i Jerzy Beniamin Zimny,  wręczyli uczestnikom dialogów pamiątkowe “Tablety Konstelacji”,  gratulując udanych występów.

 

Stanisław Chutkowski   
zdjęcia: Zdzisława Kaczmarek, Anna Andrych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz