Promocja poezji z Wydawnictwa Miejskiego Posnania w Pałacu Działyńskich

Poezja na trzy ręce

                         Na rynku czytelniczym środowiska poznańskiego pojawiły się trzy nowe książki, z czego niewątpliwie należy się cieszyć. Tymi mniej więcej słowami, w sobotnie przedpołudnie 16 lutego, w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu Jerzy Grupiński otworzył spotkanie „Poezja na trzy ręce”. Była to promocja tomików trzech poetek z Poznańskiego Oddziału ZLP: „Archipelag” Anny Andrych, „To wszystko człowiek” Zofii Grabowskiej – Andrijew oraz „A imię twoje niepokój” Zdzisławy Jaskulskiej Kaczmarek. Książki wydane bardzo starannie, nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania, pod redakcją Tomasza Janasa, w wysublimowanej szacie graficznej, pod względem edytorskim prezentują się niezwykle elegancko. Dwie z nich zawierają w środku kilka czarno-białych fotografii.

Promocję tomów prowadzili: Zbigniew Gordziej, prezes Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz Jerzy Grupiński kierujący Klubem Literackim „Dąbrówka”. Autorem scenariusza spotkania był Zbigniew Gordziej. Rzeczywiście, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w zaproszeniach, scenografia była nietuzinkowa, już choćby z racji ciekawej, parateatralnej formy. Otóż na bohaterki spotkania czekały trzy specjalnie przygotowane stoliki, tajemniczo zawoalowane zwiewną materią. Co ukrywała? Rekwizyty, specjalnie dobrane pod kątem zamiłowań trzech poetek. Zbigniew Gordziej nie tylko zaprojektował tę scenografię, ale był także wykonawcą, a o efektowne jej zwieńczenie zadbała Hanna Szeląg. Zadaniem poetek było wybranie dla siebie odpowiedniego stolika i zajęcie przy nim miejsca. I tak, Anna Andrych upodobała sobie stolik, na którym między innymi mieścił się album fotograficzny „Moje Tatry” , tomik wierszy Adama Asnyka, maska teatralna, płyty kompaktowe i słuchawki. Zofia Grabowska – Andrijew wybrała stolik, na którym znajdował się globus, lornetka, kaganek, laptop i książka Billa Brysona „Krótka historia prawie wszystkiego”. Zdzisława Jaskulska Kaczmarek, jak sama żartobliwie stwierdziła, nie mając wyboru zgodziła się z tym, co daje jej los. Stolik, przy którym zasiadła wyposażony był m.in. w rozstawioną partię szachów, zegar stojący, lusterko i książkę Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”.

Obaj panowie prowadzący spotkanie, celowo nie przedstawiając biogramów poetek, nie omieszkali jednak zadawać im pytań, a czytane przez nie wiersze w sposób naturalny dopełniały obrazu trzech odrębnych osobowości twórczych. Dojrzałe utwory poruszały nas głęboko i przenikały, zachwycały sprawnością warsztatową i puentą. Doprawdy, był to prawdziwy koncert poetyckiego słowa. I chociaż każda z autorek podejmowała tematy trudne, oscylujące wokół bólu, cierpienia, śmierci, nie zabrakło wołania o prawdę i miłość, pomimo goryczy i osamotnienia, w jakich często przychodzi żyć człowiekowi w dwudziestym pierwszym wieku. Jerzemu Grupińskiemu bliska była tematyka wierszy Zdzisławy Jaskulskiej-Kaczmarek i – wywiązała się krótka ciekawa ich rozmowa.

Ale, żeby nie było zbyt poważnie, dla poetek przygotowano też niespodzianki. Elżbieta Gałęzewska Krasińska przeczytała ułożone przez siebie trzy limeryki pod adresem każdej z autorek obdarowując je efektownym wydrukiem w formie zakładki do książek, a pisząca te słowa przedstawiła własnego autorstwa „Dytyramb na poetki trzy”. Podkreśliło to ciepłą i serdeczną atmosferę spotkania, a zgromadzona publiczność żywo reagowała na czytane utwory.

Obecni na spotkaniu byli przedstawiciele Wydawnictwa Miejskiego Posnania: dyrektor Katarzyna Kamińska i redaktor Tomasz Janas, prezes Poznańskiego Towarzystwa Wydawców Książek Olcha Sikorska i zaprzyjaźniony z nami dr Jan Majewski. Oprócz rodziny, przyjaciół i znajomych autorek, do Pałacu Działyńskich przybyli poeci: Barbara Tylman, Teresa Januchta, Anna Landzwójczak, Brygida Mielcarek, Jolanta i Stanisław Szwarcowie, Andrzej Sikorski, Róża Agata Lakatosz, Krystyna Kuźnicka.

Dyrektor Posnanii Katarzyna Kamińska w krótkim wystąpieniu podziękowała za zaufanie, jakim poetki obdarzyły wydawców i wręczyła im po doniczce białych, różowych i czerwonych cyklamenów. Wyraziła też swoje zadowolenie z dwuletniej współpracy z Poznańskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. Z kolei podziękowanie na ręce Pani Dyrektor złożył Prezes Poznańskiego Oddziału ZLP Zbigniew Gordziej. Zwrócił się również do redaktora Tomasza Janasa z Wydawnictwa Miejskiego Posnania, który wszystkie trzy książki zredagował.

Na koniec głos zabrała przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego, pani Małgorzata Osuch, która podzieliła się z nami informacją o przygotowywanej do druku książce, poświęconej życiu i twórczości Jolanty Nowak-Węklarowej. Zachęciła do nadsyłania materiałów i wspomnień, związanych z osobą naszej nieżyjącej koleżanki.

Promocja tomików trwała ponad dwie godziny, mimo to nie wystarczyło czasu na ewentualne pytania ze strony publiczności. Kiedy stoliki zostały „uprzątnięte”, natychmiast wokół nich pojawili się goście, spieszący z gratulacjami dla poetek. Podpisywanie tomików, myślę, że było dla nich przyjemnym akcentem, kończącym to naprawdę miłe spotkanie. W holu czekała jeszcze kawa i ufundowany przez wydawców symboliczny, słodki poczęstunek.

Maria Magdalena Pocgaj
Zdjęcia  – Joanna Uljasz
Opracowanie – admin

                                                            (otwórz)

Prom 2

Prom 4Olcha Sikorska
Prezes Poznańskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Prom 8  Hanna Szeląg

Prom dodatk

Prom 12Katarzyna Kamińska
Dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania

Prom 9Zbigniew Gordziej

Prom 14Anna Andrych

Prom dodatk 2Zbigniew Gordziej, Zofia Grabowska-Andrijew

Prom 20Zofia Grabowska-Andrijew

Prom 18Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek

Prom 16Jerzy Grupiński

Prom 21Elżbieta Gałęzewska-Krasińska

Prom 22Jerzy Grupiński, Anna Andrych, Zbigniew Gordziej

Prom 24Maria Magdalena Pocgaj

Prom 26Małgorzata Osuch
Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego

Prom 25Małgorzata Osuch, Zbigniew Gordziej

Prom 28

Prom 31


 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz