Słów-miarka

Warto jest posłuchać innych.

 W piątkowe popołudnie 22.04.2022 r. odbyła się szósta edycja programu ,,Słów-miarka”. Tym razem zaproszonymi gośćmi byli: inż. mech. Aleksander Łukomski oraz poeta, samorządowiec i burmistrz miasta Śrem, Adam Lewandowski.

Liczne grono sympatyków tych spotkań z zaciekawieniem wsłuchiwało się w słowa kol. Aleksandra Łukomskiego, który opowiadał o swojej pracy zawodowej, jaką przeszedł drogę od deski kreślarskiej konstruktora obrabiarek w Wiepofamie do prezesa jednaj z najlepszych firm inżynierskich – Tasko-Projekt. Przybliżył zebranym proces tworzenia urządzenia od projektu do gotowego wyrobu, czyli w jego przypadku, od narodzin myśli technicznej do powstania obrabiarki w Fabryce Obrabiarek Wiepofama w Poznaniu. Mówił też o innych innowacyjnych procesach na skalę europejską, przygotowywanych przez specjalistów firmy Tasko-Projekt, o współtworzeniu polskiego przemysłu samochodowego i swojej przygodzie związanej z handlem samochodami ciężarowymi – LUBLIN, którymi wtedy fabryka płaciła za dostarczone oprzyrządowanie.

Nie szczędził słów z osobistego życia, opowiadał o swojej młodzieńczej pasji modelarstwa. Jako członek i Wiceprezes Oddziału SIMP przedstawił szereg problemów związanych obecnie z sytuację stowarzyszeń technicznych w realiach gospodarki rynkowej w dzisiejszej Polsce. Jest aktywnym członkiem SIMP, pisze artykuły techniczne na stronach pisma Projektowanie i konstrukcje inżynierskie oraz na stronie internetowej SIMP gdzie umieszcza je w zakładce ,,publikacje”. Opisuje procesy technologiczne, problemy kontroli jakości, projektowanie zakładów i zagadnienia dotyczące organizacji produkcji. Dotychczas opublikował ponad piętnaście artykułów, które dla wielu inżynierów mogą służyć jako dodatkowe kompendium wiedzy.

Drugim rozmówcą był poeta Adam Lewandowski, samorządowiec i długoletni burmistrz Śremu. Przedstawił swój punkt widzenia poezji w codziennym życiu człowieka, a także jej wpływ na kształtowanie emocji, opowiadał o łączeniu pracy zawodowej z pasjami życia. Mówił, że jest poetą codziennych zdarzeń. Z uwagą wysłuchaliśmy Jego wypowiedzi na tematy samorządowe z którymi spotyka się codziennie. Jest autorem około dwudziestu artykułów i prac zbiorowych z dziedziny zarządzania i ekonomii.

Adam Lewandowski to człowiek „zabiegany” na wielu płaszczyznach życia. Przebywa wśród ludzi i czerpie od nich poetyckie soki, przyszłe zalążki wierszy. Jego twórczość obejmuje szersze horyzonty, dotyczy ludzi, świata, przyrody, jest ponadczasowa. Poetycką przygodę rozpoczął w 1995 roku i trwa w jej zachwycie do dzisiaj. Wydał osiem tomików wierszy: Biorę wszystko co ukryte, W świetle słów, Codzienność, Drzewa niby ludzie, 50/pięćdziesiąt, Wiersze z podróży, W drodze, będący rodzajem antologii jednego autora. Wybór obejmuje 229 wierszy wybranych z istniejących tomików oraz nowych niepublikowanych. Pisze eseje oraz artykuły do Rewirów, na stronę internetową Związku Literatów Polskich Oddz. Poznań, którego jest członkiem oraz do Gazety Śremskiej. Jego wiersze znajdują się w około dziesięciu antologiach. Od czasu kiedy napisał tomik wierszy Granice myślenia – czyli wiersze pisane komórką, polubił ten ekspresyjny rodzaj pisania. Jest dojrzałym poetą  z prawie 30 letnim stażem. Wczytując się w Jego wiersze, można zauważyć ogromną ich różnorodność treści, od zachwytu nad przyrodą, człowiekiem, wynurzeń filozoficznych do lirycznych, przepojonych ciepłem przyspieszającym tętno.

Spotkanie nie mogło się odbyć bez czytania swoich wierszy przez autora, a także jego uczestników. Wśród wierszy śpiewanych, które wykonał w aranżacji muzycznej Tomek Bateńczuk, był też jeden Jego wiersz, jako niespodzianka dla poety.  Prezes ZLP Poznań, Zbigniew Gordziej, podziękował gościom za udział w programie oraz skierował parę słów do zebranych, mówiąc o znaczeniu i wartości poezji w życiu człowieka, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości. Prezes SIMP Poznań, Jacek Mańczak w wypowiedzi kończącej spotkanie przypomniał o związkach Poznania ze Śremem, o wybudowaniu przez Cegielskiego w Śremie jednaj z najnowocześniejszych odlewni żeliwa na potrzeby Fabryki Silników Okrętowych, o współpracy technologów obu fabryk w wyniku której opracowano unikalną technologię odlewania i obróbki tulei cylindrowych silników okrętowych – które okazały się najlepszymi na rynku światowym. Podziękował wszystkim za udział i wręczył gościom symboliczne taśmowe miarki oraz okolicznościowe dyplomy.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania dwóch różnych osobowości, ludzi różnych profesji, poznać ich pracę, pasje i zamiłowanie do robienia rzeczy ważnych, często niewymiernych, ale przynoszących satysfakcję. Warto jest posłuchać innych, aby się otworzyć na nowe wartości, nowe rozumienie otaczającej rzeczywistości.

Stanisław Chutkowski, foto Jacek Mańczak