Międzynarodowy Dzień Teatru

Poznańska Scena na Piętrze

(„Teatr jest oknem otwartym na nierzeczywistość”: Karol Čapek)

 

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od roku 1959 dla upamiętnienia pierwszego festiwalu „Teatru Narodów”, który odbył się w Paryżu w roku 1957.
________________________________________

Dwudziestego siódmego marca 1970 roku zmarł Jerzy Koller, krytyk literacki, historyk sztuki, jedna z charakterystycznych postaci życia kulturalnego międzywojennego Poznania.

Do Poznania przeniósł się  w 1920 r., objął wtedy stanowisko kustosza (później również wicedyrektora) Muzeum Wielkopolskiego (obecnego Muzeum Narodowego). Jednocześnie nawiązał współpracę z “Dziennikiem Poznańskim”. Współpraca ta zacieśniła się z biegiem czasu, przetrwała przez całe międzywojnie w postaci artykułów, felietonów i recenzji z przedstawień w teatrach poznańskich.

Wszystkie premiery teatralne, jakie odbyły się w latach 1920 -1939, zostały przez sumiennego sprawozdawcę, a świetnego znawcę teatru zanotowane i omówione w żywych, wykwintnym stylem, doskonałą polszczyzną pisanych sprawozdaniach.

Ich zbiór stanowi pełną dokumentację życia teatralnego stolicy Wielkopolski, gdyż Koller systematycznie notował wszystkie ważniejsze wydarzenia – premiery, gościnne występy, zmiany obsady, nazwiska reżyserów, scenografów, wykonawców ról.

Niegdyś jego recenzje stanowiły ulubioną lekturę wielu miłośników teatru, na ich osądy czekali z niepokojem aktorzy, z za- interesowaniem – ludzie związani z teatrem. Dziś dają przejrzysty obraz życia teatralnego Poznania, są cennym przyczynkiem do dziejów sceny narodowej. [Kronika Miasta Poznania 1/71]
_______________________________________________

Dokładnie 27 marca 1979 roku po raz pierwszy widzowie najmniejszej wówczas sceny w Wielkopolsce zasiedli w krzesłach, by obejrzeć poznańską premierę spektaklu pt. „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego. W przedstawieniu wystąpili: Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz, Leszek Teleszyński. Spektakl wyreżyserował Marek Wilewski.

Scena na Piętrze – to to tutaj przez lata gościły największe gwiazdy polskiej sceny teatralnej, filmowej i estrady. Odbyło się kilkanaście prapremier światowych, kilkadziesiąt premier polskich i poznańskich. Scena nie miała nigdy stałego zespołu aktorskiego, a jej wieloletnim kierownikiem jest Romuald Grząślewicz. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku przeszła gruntowną modernizację.
________________________________________________

Dwudziestego siódmego marca 2007 r. w wypadku samochodowym pod Nowym Tomyślem zginął Wojciech Drabowicz, polski śpiewak operowy (baryton).

Śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego. W 1989 zadebiutował w Teatrze Wielkim w Poznaniu w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego. W 1990. wygrał konkurs Belvedere w Wiedniu, który otworzył mu drogę wspaniałej, lecz krótkiej kariery. Występował na wielu scenach operowych i salach koncertowych u boku sławnych śpiewaków, m. in. Placido Domingo. Za rolę tytułową w “Królu Rogerze” Szymanowskiego Drabicz został uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą kreację operową sezonu 1999/2000. (ur. 1966).

YouTube Preview Image

oprac: admin
na podstawie:
LepszyPoznan.pl Kalendarium Poznańskie – plus zdjęcia

 Scena na Piętrze foto: facebook/Fundacja Tespis

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz