Order Uśmiechu

Szóstego lutego 1969 roku wręczono pierwszy Order Uśmiechu.
Kawalerem z legitymacją nr 1 został prof. Wiktor Dega, chirurg ortopeda z Poznania.

 

Idea Orderu Uśmiechu zrodziła się w 1968 roku w redakcji “Kuriera Polskiego”. Dziennikarzy zainspirował wywiad z Wandą Chotomską, przeprowadzony z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci pt. “Jacek i Agatka”, w którym pisarka wspomniała o chłopcu ze szpitala, który chciał dorosłym nadać w imieniu dzieci jakieś odznaczenie.

Dziennikarze podchwycili temat i ogłosili ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Wygrała go dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak. Jej projekt dopracował Szymon Kobyliński. Medal, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, przyznawany jest dwa razy w roku osobom wybranym przez kapitułę spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata – w 1979 roku ówczesny Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi rangę międzynarodową.
Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać osoba dorosła, której działalność jest pod wieloma względami wyjątkowa, daje radość czy życie i zdrowie. Ceremoniał przewiduje wypicie kielicha soku z cytryny i pasowanie na kawalera orderu różą oraz złożenie przyrzeczenia o byciu pogodnym i przynoszeniu radości dzieciom.

or u

Laureatami, a dokładnie Kawalerami Orderu Uśmiechu jest już ponad 1000 osób z 45 krajów świata. A wśród nich m.in. Papież Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Steven Spielberg, Oprah Winfrey, J. K. Rowling, Astrid Lingren, Nelson Mandela, Matka Teresa z Kalkuty, a także wielu przedstawicieli polskiej kultury. Część z nich opisał w swojej książce Tadeusz Belerski, dziennikarz współpracujący z Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka. Autor pragnie zwrócić uwagę na te niezwykłe osoby, wzory do naśladowania, które mają odwagę podejmować trud, prowadzą fundacje lub skupiają się na działaniach lokalnych. „Kawalerowie Orderu Uśmiechu” to nie tylko wywiady, ale również wspomnienia i cytaty, wzbogacone zdjęciami z archiwum Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz z prywatnych zbiorów bohaterów dzieła.
(Tadeusz Belerski „Kawalerowie Orderu Uśmiechu”, wyd. Meissner & Parners)

Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali między innymi poznaniacy:
Eleni, Lech Konopiński, Małgorzata Musierowicz, Wanda Błeńska,
Nikos Chadzinikolau, Włodzimierz Marciniak.

Oprac: admin
na podstawie Kalendarium Poznańskie Lepszypoznan.pl
i Redakcja ELLE.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz