Z „Kalendarium Poznańskiego”/ 2 marca – Ryszard Podlewski

2 marca 2018
Zmarł Ryszard Podlewski, dziennikarz, poeta i satyryk.

Debiutował w Głosie Wielkopolskim w 1953 r. Był m.in. członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Związany z Polskim Radiem w Kielcach i Telewizją Polską w Poznaniu. Tworzył interwencyjne felietony “Gwóźdź w bucie”. W latach 80-tych walczył o uratowanie niszczejącej Palmiarni Poznańskiej.
Miał 86 lat.

Gwóźdź w bucie – cykl programów publicystyczno-interwencyjnych o charakterze felietonu, emitowanych przez poznański ośrodek telewizyjny w latach 1987-1995, z trzema przerwami o różnej długości trwania. Program powstał z inicjatywy Marka Nowakowskiego, a prowadzącym był przez cały czas emisji Ryszard Podlewski, poznański publicysta.

Felietony Ryszarda Podlewskiego poruszały prostą problematykę codziennych, zwykłych kłopotów, jakie napotykał przeciętny obywatel podczas kontaktów z urzędami, handlem czy machiną biurokratyczną. W czasach transformacji systemowej istniało duże zapotrzebowanie społeczne na krytykę władzy i absurdów życia codziennego, braków w zaopatrzeniu, czy samowoli urzędniczej, co zaowocowało dużą popularnością programu, ale i licznymi konfliktami z różnymi instytucjami, co kończyło się trzykrotnym wycofaniem felietonów z anteny.

Człowiek ma tyle obowiązków, że unikanie ich staje się podstawowym obowiązkiem * Aforyzm to fast food filozofii.  * Na jubileusz nie koniecznie trzeba zasłużyć, wystarczy tylko – dożyć. * Mężczyźni przy winie rozmawiają o rządzie, albo nierządzie. * Są rzeczy, które trzeba zobaczyć, by wiedzieć, że ich nie warto oglądać.

 

admin
zdjęcie: admin (Anna Andrych)
Źródła: Kalendarium Poznańskie

[Źródła: Nasza Wielkopolska, Ryszard Podlewski – wybitny Wielkopolanin, nr 134, grudzień 2013, Ryszard Podlewski, Moje przeboje, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/2007, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2007, ss.324-331]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz