47. MLP Anna Andrych w Wągrowcu

POEZJA W WĄGROWIECKIEJ KSIĄŻNICY

       Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu była jednym ze współorganizatorów
47. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej. W środę 6 listopada odbyło się w jej wnętrzach spotkanie, którego miałam przyjemność być gościem. Przy licznie obecnych (jak na warunki Biblioteki) dorosłych oraz uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu, niezwykle ciepło powitała mnie pani dyrektor Elżbieta Rożnowska. Przedstawiła moją sylwetkę poprzez biogram, z wyraźną satysfakcją wskazała na mini wystawę moich tomików oraz wiersze wpisane w kolory jesieni na kartkach formatu A-4. Zajęłam miejsce na ich tle, mogły sprawiać wrażenie pnia drzewa.
     Niespodziankę stanowiły wiersze ”O poetach” i „Kora”, które w tej kolejności otworzyły i zamknęły czas spotkania poetyckiego. Ich interpretacja osoby z grona zaprzyjaźnionego z Biblioteką, pani Aldony Śliwińskiej, była prezentacją niemal profesjonalnej recytatorki. Zarówno panią dyrektor Elżbietę Rożnowską, jak i kilka z obecnych kobiet postrzegam jako prawdziwe pasjonatki czytania poezji, wnikania w treść i jej przesłanie.
     Mówiłam o procesie tworzenia wierszy, pracy nad nimi, czyli warsztacie, którego opanowanie na początku drogi poetyckiej nie jest proste, ale to on i konstrukcja wiersza, a nie sam talent i podany temat decyduje o wartości. Przeczytałam najnowsze strofy, które narodziły się w ostatnich tygodniach. Istotne dla osoby piszącej są inspiracje. Niesie je życie, jego zakręty, wydarzenia dobre i bolesne. Inspirować może przeczytana książka, film, rozmowa z drugim człowiekiem, zdarzenie lub jakiś „obrazek” na ulicy. Powiedziałam także o pasji fotografowania. O tym, że podziwiam i fotografuję najczęściej, co dzieje się na niebie, chmury, zjawiska atmosferyczne; natomiast na ziemi – szczególnie drzewa mnie fascynują (ktoś, niestety, pojął mylnie moje inspiracje fotografowania jako inspiracje do wierszy, tak
o tym napisał … ).   Odpowiedziałam na kilka pytań, na pozostałe zabrakło czasu.
     Znacząca była dla mnie obecność na spotkaniu pani Krystyny Urbańskiej – radnej Powiatu Wągrowieckiego, którą miałam przyjemność poznać w roku ubiegłym, w związku ze spotkaniem poetyckim w Łeknie. Wówczas to rozmowy i obraz tej miejscowości zainspirowały mnie do napisania relacji poszerzonej o wątki historyczne związane z Łeknem.
     Jednym z ostatnich akcentów wągrowieckiego spotkania był pamiątkowy wpis do kroniki Powiatowej Biblioteki Publicznej. Wzruszającą chwilą podczas obecności w progach tej zacnej książnicy było wręczenie mi przez panią dyrektor Elżbietę Rożnowską upominku. Jest to kubek, na którym widnieje moje zdjęcie (zamieszczone w: Informator (5) Wągrowiec 2024) oraz fragment wiersza, który spodobał się pani dyrektor w tomiku Archipelag: „…mówisz do mnie szeptem by nie strącić ciszy…” W podziękowaniu za spotkanie autorskie Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu.
     Uważam za zasadne wkrótce rzetelnie napisać jeszcze o przebiegu Inauguracji 47. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej, pozostałych zdarzeniach kulturalnych 6 listopada w Wągrowcu oraz Informatorze – Chwile z poezją zatrzymane na lata.

Anna Andrych

foto Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu