Raz jeszcze Wągrowiecki 47. MLP

ZIEMIA WĄGROWIECKA – KOLEBKA TALENTÓW

     Kto uczestniczył 6 listopada br. w uroczystej Inauguracji 47. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej, ten z pewnością zwrócił uwagę na wyjątkowy jej charakter i klimat. To już 5. edycja tego festiwalu, wyjątkowa nie tylko z uwagi na mały jubileusz. Przebieg podobny, jak w latach ubiegłych, a jednak pełniej odczuliśmy wartość inauguracji, wielu wypowiedzianych słów, gościnności i serdeczności. Wszystko działo się naturalnie, z uśmiechem, bez sztampy, gloryfikacji i suchych prezentacji, na wysokim poziomie kultury osobistej.
     Znamiennym jest fakt, że literackie wydarzenie wpisało się w 25-lecie Powiatu Wągrowieckiego. Organizatorami byli Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu i Powiat Wągrowiecki. Patronat nad 47. Międzynarodowym Listopadem Poetyckim na Ziemi Wągrowieckiej objęli: Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu Paweł Kuszczyński, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Natalia Pałczyńska oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Osuch, poetka  – inicjatorka wydarzenia, czuwająca nad jego przebiegiem. Współorganizatorzy, to m.in. Burmistrz Miasta Wągrowca Alicja Trytt, Wójt Gminy Wągrowiec dr Małgorzata Chmielarz, wójtowie innych gmin, dyrektorzy bibliotek, szkół, ośrodków kultury.
     Inauguracja miała miejsce już tradycyjnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Przybyli poeci z kraju i zagranicy, łącznie uczestniczyło dziewięcioro  poetów. Obecny był zarząd powiatu, przedstawiciele lokalnych władz, szkół i placówek kultury z całego powiatu, pedagodzy i liczni uczniowie. Gości powitał Maciej Patelski, dyrektor I LO oraz Małgorzata Osuch, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego, z uwagą i w skupieniu witając każdego z gości.
     Otwarcia inauguracji dokonał  Tomasz Kranc, Starosta Wągrowiecki, który w części późniejszej  zabierając głos, nie szczędził ciepłych słów współorganizatorom (w tym Małgorzacie Osuch), ale i młodym talentom Ziemi Wągrowieckiej. Powinnam nawiązać w tym miejscu do znanych postaci, znaczących nazwisk (ok.20) literatury, kultury, wywodzących się, bądź związanych z tą ziemią, a może warto byłoby pomieścić ich w oddzielnym wspomnieniu…  Widocznym jest, że z tego „zaczynu – tu i teraz” podobni tamtym wyrastają, pod okiem opiekunów, nauczycieli, mistrzów.
     Inaugurację poprowadził Sebastian Chosiński, polonista I LO, także literat. Zauważalne są zawsze:  jego wysoka kultura osobista, dystans i uśmiech. Na wstępie kolejno zaprezentował w skrócie dorobek każdego z poetów, a oni czytali jeden ze swoich wierszy, zamieszczony w Informatorze: Anna Andrych, Natalia Belczenko, Dominik Górny, Małgorzata Osuch, Dariusz Pawlicki, Maria Magdalena Pocgaj, Vladan Stamenkowić, Teodozija Zariwna, Kalina Izabela Zioła. Dominik Górny zagrał na fortepianie własną kompozycję „Oddychanie świata”.
     Laureatom IX Konkursu Recytatorskiego „Moja wierna mowo, służyłem tobie… Twórczość Stanisława Przybyszewskiego, Czesława Miłosza i Jana Kaspra” wręczono nagrody i wyróżnienia. Rozstrzygnięto też Konkurs Fotograficzno-Poetycki „Okiem Marcina Świetlickiego”.
     Część artystyczna była prawdziwą ucztą duchową, Wystąpił Chór GigaVoc i Chór NO NAME – „Grechuta nie jednym głosem” pod dyrygenturą Lucyny Walewskiej-Jastrząbek, przy brawach publiczności na stojąco.
     W szkołach, bibliotekach, domach i ośrodkach kultury w kilku miejscowościach na terenie powiatu odbyły się spotkania autorskie. Po obdarowaniu przybyłych tam miłośników poezji strofami, tomikami wierszy, refleksjami i wzruszeniami, odpowiedziami na wiele pytań, obiad w restauracji Pietrak w Wągrowcu z widokiem na Jezioro Durowskie smakował poetom wybornie. Paradoksalnie widok na jezioro podsunął mi taką myśl w kontekście wągrowieckich Organizatorów „święta poezji”: jak ważne jest, kto stoi za sterem i jakim jest sternikiem…
     O godz. 16.30 zobaczyliśmy niezwykłą, wybornie przygotowaną inscenizację artystyczną: „Dusza zaklęta w słowa”. Ta prezentacja – słowo, śpiew, światło, muzyka skrzypiec i fortepianu, taka scenografia i twarze – pozostają w pamięci. Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kuklińskiego w Wągrowcu, była nie po raz pierwszy – na medal, należny również wszystkim, którzy przyczyniają się do zdarzeń na takim poziomie oraz sukcesów.
     Tak więc, liczny udział młodzieży o wielu talentach w zdarzeniach kulturalnych i poetyckich 47. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej, przekładał się na wielobarwny bukiet estetycznych doznań. Młodzież jest nadzwyczaj uzdolniona – muzycznie, wokalnie, a i literatura, w szczególności poezja jest im bliska. Prezentacje podczas trwania festiwalu poetyckiego zyskują  wyższą rangę. Młodzież wysoko doceniona przez publiczność to sukces również Organizatorów 47. Międzynaro0dowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej.
     I jeszcze słowo o „Informatorze”. Wydany na dobrym papierze, z dbałością o każdy szczegół; to fragmenty historii wydarzeń Listopadowych. Jubileuszowy, wpisujący się w 25-lecie Powiatu Wągrowieckiego. Wysmakowana okładka i wnętrze, w nim znajdziemy – obok wielu informacji – mini album:  pięć lat Międzynarodowych Listopadów Poetyckich na Ziemi Wągrowieckiej w barwnej fotografii. Warto mieć w swojej domowej biblioteczce „Chwile z poezją zatrzymane na lata”.
 

Anna Andrych