Bestsellery Empiku 2022
Bardzo lubię, muszę powiedzieć, że bardzo tęsknię za wszelkiego rodzaju plebiscytami, które dotyczą literatury – jak chociażby coroczne Nagrody Nike, Nagrody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, czy inne. Ta tęsknota wynika przede wszystkim z miłości do literatury, a szczególnie do poezji, ale również z chęci poznania upodobań społecznych, które często są zmienne w zależności od wydarzeń, tendencji, czy tzw. mody. Przyjrzałem się z bliska lutowemu wydarzeniu artystycznemu jakim są Bestsellery Empiku. Czy najbardziej prestiżowe ? Trudno powiedzieć – wszystko zależy od gustu, preferencji, jak i samego sposobu przyznawania nagród, czy wyróżnień. Jestem częstym gościem empiku i uwielbiam przekładać książkowe nowości, a i przeglądać rzucające się w oczy pozostałe elementy.
Gala finałowa Bestsellerów Empiku 2022 pod hasłem #swiatsiezmienia odbyła się we wtorek, 7 lutego. Po raz pierwszy w historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla najlepszego artysty muzycznego roku. Głosujący przyznali ten tytuł Dawidowi Podsiadło. Autor m.in. „Trójkątów i kwadratów” był jeszcze nominowany w kategorii pop/rock za album „Lata dwudzieste”, ale musiał uznać wyższość Sanah.
Empik przyznał ponadto nagrody specjalne dla artystów z oryginalną i świeżą wizją, którzy wyróżnili się w kulturalnym krajobrazie ostatniego roku. W kategorii odkrycie roku w muzyce statuetkę otrzymał Jakub Skorupa. W ubiegłym roku artysta z Knurowa wydał swój debiutancki album „Zeszyt pierwszy”. Zaprezentował on na nim muzykę, która jest miksem melancholii, rapowej narracji i alternatywnego brzmienia. Z kolei odkryciem filmowym został Damian Kocur. Autor filmu „Chleb i sól”, który został nagrodzony w Wenecji w 2022 roku, pochodzi z Katowic.
Nagrody wręczono już po raz 24., a te dla autorów i autorek książek – te najbardziej mnie interesują – podzielono na pięć kategorii: Literatura piękna, Kryminał i thriller, Literatura obyczajowa, Literatura polska dla dzieci oraz Young adult. Podczas gali ogłoszono również, kto otrzymał tytuły literackiego Odkrycia Empiku oraz Pisarki Roku. Oto lista laureatów i laureatek Bestsellerów Empiku!
Bestsellery Empiku wybierają klienci i klientki tej sieci poprzez swoje zakupy. Każdy wybór konkretnego tytułu w sklepach stacjonarnych, na stronie internetowej, w aplikacji to głos oddany na konkretny tytuł. Bestsellery Empiku przyznawane są nie tylko pisarkom i pisarzom, ale również w kategoriach: Muzyka, Kultura cyfrowa, Film. Poznajmy jednak laureatów i laureatki w kategoriach książkowych.
Bestsellery Empiku 2022: lista laureatów
Literatura piękna – Olga Tokarczuk, „Empuzjon”, Wydawnictwo Literackie
„Empuzjon” to pierwsza powieść laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury napisana po jej otrzymaniu. Książka opowiada o losach Mieczysława Wojnicza, studenta ze Lwowa, który w 1913 roku przyjeżdża do schroniska w słynnym Sokołowsku, by podreperować swoje zdrowie. Do przebywającego w sanatorium mężczyzny docierają informacje o tragicznych wydarzeniach, do których doszło w górskich okolicach sanatorium. Wojnicz zaczyna skupiać się nie tylko na swoim zdrowiu, z którym – jak się okazuje – jest gorzej niż się spodziewał, ale także na tych tajemniczych wydarzeniach.
Kryminał i thriller – „Projekt Riese”, Remigiusz Mróz, Filia
Remigiusz Mróz, jak zaznaczył na gali, na otrzymanie Bestselleru Empiku czekał aż 6 lat – za każdym razem miał przygotowaną mowę dziękczynną, za tym szóstym powiedział po prostu: „dziękuję”. Zwycięstwo nie przyniosła Mrozowi seria o Chyłce i Zordonie, ale „Projekt Riese”. Kiedyś podobno największy projekt nazistowskich Niemiec, współcześnie atrakcja turystyczna w Górach Sowich, którą – na swoje nieszczęście – postanawia odwiedzić pięcioro bohaterów książki.
Literatura obyczajowa – „It Starts with Us”, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte
Colleen Hoover to najpoczytniejsza pisarka w Stanach Zjednoczonych – wśród 10 najpopularniejszych tytułów zeszłego roku w zestawieniu „Publishers Weekly” znalazło się aż 6 książek jej autorstwa. Hoover to także królowa TikToka oraz, jak się okazuje, laureatka nagrody Bestseller Empiku w kategorii Literatura obyczajowa. Pisarkę nagrodzono za „It Starts with Us”.
Literatura polska dla dzieci – „Sekretna historia ludz… skarpetek”, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K
„Sekretna historia ludz… skarpetek” to piąta już część cyklu Justyny Bednarek o przygodach tytułowych skarpetek. Cykl nadal cieszy się popularnością wśród najmłodszych czytelników i czytelniczek – wyróżniona część opowiada o tym, jak mała Be i jej dziadek wyruszają do muzeum, gdzie czeka ich niemało przygód.
Young adult – „Start a Fire. Runda pierwsza”, P.S. Herytiera (Pizgacz), Editio Red
P.S. Herytiera zaczynała karierę na platformie Wattpad, na której jej teksty cieszyły się niemałym zainteresowaniem czytelników i (przede wszystkim) czytelniczek. Nic więc dziwnego, że jej powieść została wydana w formie papierowej – „Start a Fire” nieraz znalazło się na liście najchętniej wyszukiwanych tytułów każdego miesiąca zeszłego roku w Lubimyczytać, książkę docenili również klienci i klientki Empiku.
Pisarka Roku – Weronika Anna Marczak
Pisarką Roku została Weronika Anna Marczak, autorka książek młodzieżowych, w tym popularnego w ostatnich miesiącach cyklu „Rodzina Monet”. Marczak, podobnie jak Barlińska, debiutowała na Wattpadzie, na którym jej teksty doczekały się ponad 4 milionów odsłon.
Odkrycie Roku w kategorii Literatura – Ishbel Szatrawska
Laureatkę w kategorii Odkrycie Roku wybrało jury w składzie: Aleksandra Zbroja, Marcin Maćkiewicz, Sylwia Chutnik, Michał Nogaś, Joanna Marczuk. Postanowiono wyróżnić Ishbel Szatrawską, autorkę nominowaną w tym roku również do Paszportu „Polityki” za książkę „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”.
No to teraz biegniemy do empiku i szperami po półkach …..
Opracował: Adam Lewandowski
Wykorzystano wiele publikacji z zasobów internetowych, które publikowano po wydarzeniu.