Anna Andrych: Duma Polskiej Kultury /// Krystyna Konecka: Barbary Wachowicz literackie drogi

Minął czerwiec. Upalny i smutny. Odeszło kilka osób ze świata polskiej kultury i sportu, większość z nich to osobowości. Joanna Kulmowa, Roman Kłosowski, Andrzej Brzeski, Marek Karewicz, Andrzej Bartyński, Robert Brylewski, Irena Szewińska i . . . Barbara Wachowicz. Piękna postać, wyjątkowa, nieprzeciętna kobieta – styl, język, klasa, elokwencja i wiedza. Osobowość i Duma Polskiej Kultury.

18 maja obchodziła 81 urodziny. 26 maja w zakopiańskim ośrodku „Halama” zachorowała na zapalenie płuc i zapadła w śpiączkę. A jeszcze 10 dni przed chorobą uczestniczyła w uroczystościach w Ciekotach Żeromskiego na kielecczyźnie. W Zakopanem odbyły się konsultacje medyczne. We wtorek 29 maja przewieziono Barbarę Wachowicz do Warszawy . . .

Barbara Marta Wachowicz-Napiórkowska zmarła 7 czerwca 2018 roku. Została pochowana 15 czerwca 2018 w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach (kwatera A 2), w fioletowej urnie. Cmentarza, gdzie kwestowała przed Świętem Zmarłych przez wiele lat, w swoim fioletowym płaszczu, niezależnie od pogody. Mówiono o niej Doña Violetta, bo tak lubiła fiolet.

Wychowana w dworku Krzymosze-Bajki na Podlasiu w aurze tradycji Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Rodzice, to żołnierze 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Największą miłością jej życia była babunia Anna – prawdziwy przyjaciel i nauczyciel. Dziadkowie byli dla niej wszystkim, czym rodzice nie byli.
Wielka miłość pisarki to scenograf teatralny i telewizyjny Józef Napiórkowski (1942-2000), oboje stanowili szczęśliwe małżeństwo.
W audycji radiowej ”Twarzą w twarz” kilka miesięcy temu opowiadała także o bracie, chorobie i życiowych porażkach, ale i o – np. londyńskim koncercie Beatlesów i przyjaźni z Czerwonymi Gitarami. Również o swoich fascynacjach.
Mieszkała w Warszawie. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS.

Pisarka, reportażystka, autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka, publicystka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Była dziennikarką pisma „Ekran” (1959 – 1972), gdzie zamieszczała recenzje filmowe i wywiady z aktorami, m.in. z Shirley MacLaine i Kirkiem Douglasem. Publikowała również na łamach pism: Świat (1962 1964), Przekrój (1962 – 1993), Stolica (1984 – 1999), Kontrasty (1988 – 1989).

Autorka książek, wystaw i spektakli poświęconych Wielkim Polakom, reportaży, opowieści i gawęd, o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszki, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego .
Była także autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw oraz widowisk scenicznych (np. Wigilie polskie).

Często pracowała równocześnie nad kilkoma książkami. Była tytanem pracy. Najważniejsze w jej dorobku:
Marie jego życia, Malwy na lewadach, Ciebie jedną kocham. Tropami Stefana Żeromskiego, Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach „Kamieni na szaniec, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Iwaszkiewicza, Bohaterki Powstańczej Warszawy, Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii, Czas nasturcji, W ojczyźnie serce me zostało, Nazwę cię – Kościuszko!, Kamyk na szańcu. Napisała cykl „Wierna rzeka harcerstwa” poświęcony najsławniejszym Harcerzom Polskim – stworzyła wzruszającą epopeę, w trzecim i czwartym tomie zebrała i uwieczniła dla potomnych tragiczne losy Harcerzy Szarych Szeregów.

Znacząca była jej wielokrotna, twórcza obecność w Poznaniu.

W 1978 roku ukazała się książka Barbary Wachowicz Syn Polski – wydanie z okazji otwarcia Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu; Miejska Biblioteka Publiczna im. Edwarda Raczyńskiego – Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki (1978)

Została uhonorowana:

Medal „Ad perpetuam rei memoriam” (Na wieczną rzeczy pamiątkę) – udekorowana 20 grudnia 2009 przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka w poznańskim Teatrze Wielkim podczas Wigilii Polskich, jako pierwsza osoba urodzona poza granicami Wielkopolski.

Nagroda Wojewody Wielkopolskiego – jako wyraz wielkiego uznania wiedzy, talentu, niezłomności charakteru oraz poświęcenia dla wspólnego dobra.

Złota Róża Publiczności w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Pozostanie w pamięci poznaniaków i wielkopolan.

To duża strata dla polskiej kultury. Znamienny jest tytuł wywiadu sprzed paru lat na jednej ze stron internetowych – „Zakochana w Polsce”.

_____________________________________________________________________

12 czerwca wchodzę do biblioteki przy ulicy Koszykowej w Warszawie. Zatrzymuje mnie w drzwiach nieodparte wrażenie, że na wystawie obok jest jakoś biało-czarno i fioletowo. Zdumiona i poruszona staję przed szybą wystawy, która zasmuca, ale też i raduje oczy. Zorganizowanie takiej wystawy, upamiętniającej postać i dorobek Barbary Wachowicz to inicjatywa godna uznania i podziękowania czytelników. Z pewnością w niejednym mieście w Polsce pomyślano o podobnej formie Jej uhonorowania i pożegnania.

—————————————————————————————————–

Kilka lat temu byłam w Kawiarni Artystycznej „Bibeloty Cafe” w Warszawie na spotkaniu autorskim Krystyny Koneckiej. Zorganizował je i prowadził Stefan Jurkowski. Jedną z osób zaproszonych przez Autorkę była również Barbara Wachowicz. Przybyła punktualnie, a dla Krystyny miała kwiaty – fioletowe tulipany. Po prezentacji poetyckiej zabrała głos. Emanowała swoją osobowością. To była prawdziwa satysfakcja i przyjemność – słyszeć muzyczność jej głosu, piękną polszczyznę, treść wypowiadanych zdań. Uhonorowała swoją obecnością i wypowiedzią gościa wieczoru. Ale czuło się, że są nim obie panie, które – jak się okazało – prywatnie pozostawały w przyjaźni od 40 lat, ale także wielokrotnie współpracowały. Barbara Wachowicz zachowywała się skromnie, wyciszona i wtopiona w grono obecnych. Nie miałam odwagi zagadnąć o cokolwiek, choć siedziałam przy tym samym stoliku.

(otwórz)

Wachowicz zdj3

———————————————————————————————————————–

Krystyna Konecka

Barbary Wachowicz literackie drogi

Podpisuję się pod wszystkim, co o Barbarze Wachowicz mówią inni: nie było chyba w Polsce drugiej tak utalentowanej, twórczej i zapracowanej osoby jak Ona. To nazwisko – instytucja. Wraz z nim jednym tchem wymawia się słowa najwyższej wagi: ojczyzna i patriotyzm. Po niemal czterdziestu latach przyjaźni i bliskich relacji, dzisiaj bardzo trudno jest mi uwierzyć, że Barbary Wachowicz nie ma. Odeszła 7 czerwca.

Ci, którzy mieli okazję uczestniczenia w tworzonych przez „Basię z Podlasia” (jak nazywali Pisarkę przyjaciele z całego kraju, i jak sama o sobie mówiła) widowiskach literacko-muzycznych (m.in. słynnych Wigiliach Polskich, które przez lata organizowała w Poznaniu) czy spotkaniach poświęconych harcerzom z wojennych Szarych Szeregów, stawali się bogatsi emocjonalnie, otwarci na wartości najwyższej wagi. Najbardziej zdumiewający był fakt, że uczestniczyły w tych spotkaniach tłumy młodzieży.

Barbara Wachowicz-Napiórkowska (pan Józef, zwany „Ziukiem”, był światowej sławy scenografem widowisk operowych, wielkim entuzjastą twórczych działań swojej żony) pozostawiła ogromny dorobek: liczne książki biograficzne poświęcone wielkim Polakom – poetom, pisarzom, patriotom. Wędrując ich śladami, docierając do najbardziej ukrytych źródeł – dokumentów i ilustracji, fotografując, odbywała liczne podróże po kraju i świecie. Spotykała się z najbardziej opuszczonymi rodakami na Kresach. Z fotografii dawnych i własnych kreowała niezwykłe ekspozycje monograficzne. Na moich domowych półkach stoją – przysyłane przez Basię, opatrzone osobistymi dedykacjami – książki, m.in.: „Ciebie jedną kocham”, „Malwy na lewadach”, ”Ty jesteś jak zdrowie”, „Wigilie polskie” ze szczególnym wyeksponowaniem Poznania, pięciotomowa saga pt. „Wierna rzeka harcerstwa”, a z lat ostatnich – wspaniała dwutomowa edycja „Siedziby wielkich Polaków” oraz „Matki wielkich Polaków”. No i te spotkania osobiste w Jej domu, w moim…

(otwórz)

B. 2017. 18 stycznia. W-wa, spotkanie u Basi Wachowicz

18 stycznia 2017, u Basi Wachowicz

Dzięki swojej niezwykłej „metodzie” przekazywania wiedzy oraz interpretacji dzieł swoich bohaterów Barbara Wachowicz potrafiła sprawić, że – jak pisał poeta ks. prof. Janusz St. Pasierb – „przeszłość nie jest „cokolwiek dalej” lecz zupełnie blisko. Mickiewicz wyjechał przed chwilą, Słowacki zaraz wróci, Chopin jeszcze gra…”. Celnie scharakteryzował Jej osobowość: „…to autorka, reżyser, scenograf (te fiolety) i aktorka tego jedynego teatru narodowego, jakim jest ona sama”. Jakim była… Dobrze, że gremia opiniotwórcze honorowały Autorkę swoimi nagrodami, wśród których był tytuł Mistrza Vox Populi w ogólnopolskim Plebiscycie na Mistrza Mowy Polskiej, nagroda Edukacja XX wieku czy Nagroda Miasta Warszawy. Kilkakrotnie Barbara Wachowicz została zaliczona do grona 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce.

Sięgam po fioletową księgę (wydaną przez głównego edytora Barbary, Oficynę Wydawniczą RYTM) – „Wigilie Polskie. Adam Mickiewicz”. Ileż tu reperkusji po wieloletnich inscenizacjach w Łodzi, Warszawie i na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu… Cała wyklejka książki – białym na fioletowym – to fragmenty entuzjastycznych wypowiedzi cytowanych z „Dziennika Poznańskiego”, „Głosu Wielkopolskiego”, „Gazety Poznańskiej” czy „Expresssu Poznańskiego”, gdzie Małgorzata Derwich pisała: „Wspaniały sukces „Wigilii Polskich” w Poznaniu. „Wiara” waliła drzwiami i oknami … A przed gmachem pod Pegazem gromadziły się nie widziane dotąd ilości autokarów z wycieczkami młodzieży…”.

15 czerwca odbyło się ostatnie pożegnanie Barbary Wachowicz. Jej prochy we fioletowej urnie spoczęły na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych, tuż obok kwatery Szarych Szeregów…

Krystyna Konecka

_________________________________________________________________________________________——————————————————————————————————————

Wystawy

  • „W ojczyźnie serce me zostało” – Szlakami Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Żeromskiego, Wańkowicza

  • „Nazwę Cię – Kościuszko!” – Bitewnym szlakiem Naczelnika w Ameryce

  • „Kamyk na szańcu” – Opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i jego Bohaterach – Harcerzach Szarych Szeregów

  • „Henryk Sienkiewicz – Dla pokrzepienia serc”

  • „Żar słowa i treści rozsądek”

  • „Reduta Żeromskiego”

Została wyróżniona licznymi odznaczeniami, nagrodami i wyróżnieniami, przyznanymi zarówno przez instytucje państwowe jak i pozarządowe. 31 lipca 2006 otrzymała Honorowe Obywatelstwo
m
iasta stołecznego Warszawa.

W 2018 została odznaczona Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków oraz była nominowana do Leksykonu Polek 100-lecia.

Ordery i odznaczenia:
Nagrody i wyróżnienia
  • Nagroda im. J. Bruna dla młodych dziennikarzy przyznawana przez SDP (1966)

  • Nagroda miasta Kielc (1975, działalność popularyzatorską związaną z ziemią rodzinną Stefana Żeromskiego)

  • Nagroda im. Henryka Sienkiewicza (1987)

  • Srebrny As Literatury Polskiej

  • Złoty Mikrofon (2002)

  • Złoty Chryzostom

  • Tytuł Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi (2001)

  • Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza

  • Laska Skautowska „Niezawodny przyjaciel harcerstwa”

  • Nagroda „Edukacja XXI”

  • I nagroda Towarzystwa Miłośników Wilna i ziemi wileńskiej

  • Nagroda św. Brata Alberta

  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Nagroda Marszałka województwa mazowieckiego „Pro Masovia” (za wspaniałe przedsięwzięcia mające na celu ukazania piękna, bogactwa, różnorodności polskiego dziedzictwa narodowego)

  • Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy (2003)

  • Nagroda imienia Adama Naruszewicza Instytutu Filologii Polskiej Akademii Podlaskiej (za całokształt bogatej twórczości pisarskiej)

  • Nagroda Totus (2012, za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; za niestrudzone, pełne żarliwości i entuzjazmu propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia Polaków)

  • Wybór do grona Great Women XXI Century przez American Biographical Institute

  • Tytuł VIP 2017

  • Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu 2017


Warto przeczytać:

_______________________________________________________________

„Duma Polskiej Kultury”
Anna Andrych
opracowanie na podstawie
źródeł własnych i internetowych

„Barbary Wachowicz literackie drogi”
Krystyna Konecka

Zdjęcia – archiwum własne autorek:
Krystyny Koneckiej i Anny Andrych


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz