Dzisiaj, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego dnia przypada także rocznica urodzin wielu twórców, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Od 1930 roku Dzień Książki i Praw Autorski obchodzony był w Hiszpanii, od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku na całym świecie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku.
Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław.
„Książki są formą ekspresji kulturowej, która przenika i jest częścią wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i jest przeznaczona dla czytelników właściwych dla danego języka. Książka jest zatem pisana, produkowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. W tym roku podkreślamy ten ważny wymiar, ponieważ w 2019 r. obchodzony jest Międzynarodowy Rok Języków Tubylczych, prowadzony przez UNESCO, w celu potwierdzenia zaangażowania społeczności międzynarodowej we wspieranie rdzennych ludów w zachowaniu ich kultur, wiedzy i praw” – powiedział Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Oprac.:admin
Na podstawie:
kalendarz.gazeta.pl, Wikipedia
zdjęcie: Anna Andrych
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.