Nie wyobrażam sobie pisać o Przemysławie Bystrzyckim i jego siostrze Zofii Bystrzyckiej oraz twórczości obojga, bez własnego spojrzenia na miasto urodzenia i wczesnej młodości pisarzy.
W październiku 2024 r. mija dwadzieścia lat od śmierci Przemysława. Pojechałam do Przemyśla nie tylko, aby na własne oczy zobaczyć i poczuć jego atmosferę, poznać historię, zabytki, szczególne miejsca pamięci – w tym ważne dla teraźniejszości ziemi przemyskiej, ale też kraju. Co prawda, łączyłam to z ciekawością i satysfakcją turystki, ale…
Pojechałam, bo również ludzie ważni są dla mnie i z nimi rozmowy. Dlatego przed wyjazdem sporządziłam plan, wskazujący punkty na mapie Przemyśla warte poznania, a jednocześnie pomyślałam, że np. przewodnicy czy inne osoby mogą przekazać coś interesującego, jakąś „perełkę”. I tak znalazły się, odpowiednio z adresami i kontaktami telefonicznymi rozpisane w planie, przede wszystkim: kamienice Bystrzyckich – Rynek 9 i Serbańska 7 – niegdyś ich dom, a obecnie Muzeum Historii Miasta Przemyśla; Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (pl. płk. Berka Joselewicza 1); Muzeum Twierdzy Przemyśl (ul. Katedralna 6); Zamek Kazimierzowski (al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej) a także Muzeum Dzwonów i Fajek (Władycze 3) oraz Zniesienie, Kopiec Tatarski (ul. Przemysława).
Oczywistym jest, że nie mogło zabraknąć Przemyskiej Biblioteki Publicznej (ul Grodzka 8) – tam po rozmowie telefonicznej czekała na mnie bezcenna niespodzianka.
Skontaktowałam się również z Centrum Informacji Turystycznej w Przemyślu (ul. Grodzka 1), gdzie pracuje naprzemiennie dwóch młodych braci, udzielając informacji z uśmiechem i pełną kulturą. Właśnie jeden z nich w trakcie naszej rozmowy telefonicznej okazał zainteresowanie celem mojej zamierzonej podróży. Zaproponował mi pomoc szczególną. Przekazał wiadomość prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Nauk i umożliwił nasz kontakt, a opowiadając krótko o prezesie określił go jako pasjonata, zafascynowanego również rodziną Bystrzyckich./…/
Anna Andrych
/fragment szkicu , który znajdą państwo w XIX numerze ReWirów./
Szkice o życiu i twórczości Przemysława Bystrzyckiego ukażą się nakładem Biblioteki ReWirów w przyszłym roku. Anna Andrych pracuje również nad biografią Zofii Bystrzyckiej, założycielki popularnego pisma dla kobiet Zwierciadło. Będzie to bardzo ciekawa pozycja wydawnicza.
JBZ