Z grudniowego „Kalendarium Poznańskiego”

 

Dziewiętnastego grudnia 1891 roku urodził się Edward Maria Raczyński, polityk, dyplomata, prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1979 – 1986.

Edward_Raczynski Foto: wikipedia.plBył zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (niecałe 102 lata).

W 1919 rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przebywał na placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze, Londynie i Genewie. W latach 1941–1943 był ministrem spraw zagranicznych.

W oparciu o dokumenty przywiezione w postaci mikrofilmów do Londynu przez kuriera Jana Karskiego i potwierdzone jego świadectwem, Edward Raczyński przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o holokauście.

Osobiście redagował oświadczenie rządu po odkryciu w 1943 grobów w Katyniu oraz wysłał prośbę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o wyjaśnienie zbrodni.

Założył pod koniec 1990 roku Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, której pozostawał faktycznym właścicielem. W skład galerii weszło, m.in przeszło 300 obrazów, rzeźby, różne przedmioty artystyczne oraz pałac i park w Rogalinie.

Zmarł w Londynie, 20 lipca 1993 roku. Pochowany w Rogalinie.
____________________________________________

 

Fragment fontanny na skwerze im. profesora Zakrzewskiego Foto: wikipedia.plDziewiętnastego grudnia 2008 roku skwer u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Zielonej i Długiej (Rybaki) otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem.

W tym samym czasie teren uporządkowano i zbudowano oryginalną fontannę, przedstawiającą zadbanego i dobrze odżywionego mieszkańca miasta (tzw. profesora), dziewczynkę i psa, z niepokojem wyczekujących deszczu, co było odpowiedzią na zagrożenia ekologiczne XXI wieku. Autorem rzeźb był Norbert Sarnecki, projektant pobliskiego Nie-pomnika.

Obecny zieleniec założono w 1870 na terenie dawnego przedmieścia Piaski (obecnie teren ten uważany jest za Rybaki, a nazwa Piasków zanika). Ulicę Zieloną wytyczono w II połowie XIX wieku, a obecną nazwę nadano w 1919. W XIX wieku park posiadał swobodną kompozycję, m.in. kręte aleje pośród drzew.

W 1881 powstała tu, nieistniejąca obecnie, fontanna ufundowana przez cieślę Stübera. Funkcjonował w tym czasie także budynek gimnastyczny, obok którego stał pomnik Friedricha Ludwiga Jahna (1778–1852), twórcy systemu niemieckiej gimnastyki.

 

oprac admin na podstawie
lepszyPOZNAN.pl Kalendarium Poznańskie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz