Nowości w Bibliotece ReWirów

Debiut poetycki Katarzyny Osuch-Leniec

Katarzyna Osuch-Leniec pochodzi z Gołańczy. Obecnie mieszka w Złotowie.  

Jest absolwentką Akademii Bydgoskiej w zakresie filologii germańskiej, a także Państwowej Szkoły Muzycznej w Wągrowcu- w klasie fortepianu.

Swój pierwszy tekst poetycki napisała będąc w liceum. Wiersze: „Poszukując”, „We mgle”, „Gdy o miłość pytam” i „Nocą księżycową”  ukazały się w kwartalniku „Rewiry” Związku Literatów Polskich, Oddział w Poznaniu (nr13/2/2023).

Po ukończeniu studiów podjęła pracę w szkole średniej  na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego, a później  prowadziła także zajęcia w szkole języków obcych Leader School w Pile.  Od 2018 roku pracuje jako specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego.

Muzyka to jej pasja.  Śpiewa utwory poetyckie  grając na gitarze. Poza tym tworzy  muzykę do wierszy polskich i niemieckich poetów. Są wśród nich teksty Haliny Poświatowskiej, Jonasza Kofty, Johanna Wolfganga von Goethego, Hermanna Hessego, a także Małgorzaty Osuch i poznańskiej poetki Barbary Błochowiak.

Od 2014 roku występuje z gitarą na spotkaniach poetycko-muzycznych, m.in. w Gołańczy, Wągrowcu, Złotowie, Poznaniu, Wapnie.

 

 

 

Antologia poezji latynoskiej

Wiersze dziewiętnastu poetów z Gwatemali, Ekwadoru, Meksyku, Argentyny, Kolumbii,  Salvadoru. w tłumaczeniu Kaliny Izabeli Zioły, i Jerzego Beniamina Zimnego /tłumaczenie Obeda Enala Tello Francisqueza/. Antologia promowana będzie podczas festiwalu poezji, w czerwcu br. w Gwatemali, także w Argentynie i Kolumbii, 

 

 

Nowy numer ReWirów

Poświęcony Andrzejowi Babińskiemu w czterdziestą rocznicę jego śmierci. W numerze fragment powieści Eustachego Rylskiego pt. Warunek. Nowe wiersze Tadeusza Zawadowskiego i Anny Andrych, Fragment nowej powieści Karola Samsela pt. Eleuter 1972. Żyto, Szkice literackie: Zofii Grabowskiej-Andrijew, Henryka Pustkowskiego, Urszuli Małgorzaty Benka, Roberta Rudiaka i Michała Piętniewicza. ReWiry Wągrowieckie, ReWiry Poznańskie, oraz Arkusz poetycki ReWirów Anny Elżbiety Zalewskiej. W sumie 175 stron ciekawej lektury.