na bieżąco z Adamem

Tradycja czytania

           Znowu wracam do czytelnictwa, pasji czytania, czerpania z niej radości i sensu życia. Często zadajemy sobie pytanie: kto czyta więcej ? Młodzi, czy starsi ? Kobiety, czy mężczyźni ? Aktywni zawodowo, czy może bezrobotni ?

Trudno na te pytania odpowiedzieć, ale ostatnio trafiłem na wywiad ( „Rzeczpospolita” ) z dyrektorem Biblioteki Narodowej – doktorem Tomaszem Makowskim, który postawił tezę: cały czas najwięcej czytają młodzi, najmniej starsi, 60+. Dlatego biblioteki publiczne powinny się skoncentrować na osobach starszych, które w większości nie czytają. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, a co więcej czytelnictwo ani nie spada, ani nie wzrasta. To dobra tendencja, a przyczyną tego jest fakt, że dzieci wiedzą, ze u ich rodziców książka jest rodzajem artykułu codziennej potrzeby, kojarzy się też z atrybutem dorosłości, mądrości. W domach, w których nie czyta się książek – to nie działa. Wówczas społeczną odpowiedzialność ponoszą biblioteki szkolne i publiczne oraz media, które goszczą osoby popularne, obdarzone autorytetem, czy kojarzące się z sukcesem. Te osoby skutecznie zachęcają do czytelnictwa, opowiadając chociażby o swoich ulubionych lekturach. Pan dyrektor Makowski podkreśla również znaczenie tradycji czytania, które w wielu krajach Europy wywodziły się z XIX wieku – a w Polsce ta tradycja było o wiele krótsza. Podkreśla również fakt, że zaborcy zostawili nas z analfabetyzmem na bardzo długo – szczególnie w zaborze rosyjskim.

Morał z tego wynika: pokazujmy – ci którzy czytają – że czytanie jest trendy, namiętne i wyzwala emocje tak potrzebne dla codzienności. Twórzmy biblioteki, które przypominają dom, z miejscami kawiarnianymi, fotelem do bujania, a może i super miłymi doradcami – bibliotekarzami.

Adam Lewandowski
zdjęcie – archiwum ZLP
===================================================

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

(zdjęcie – Biblioteka Narodowa)

Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

Składamy życzenia wszystkim pracownikom bibliotek. Wśród członków poznańskiego oddziału mamy także koleżanki – bibliotekarki. Życzymy im wytrwałości, satysfakcji i kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa. Życzymy coraz większej rzeszy czytelników, którzy z przyjemnością sięgają po książkę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz potrzebami. I potrafią podziękować za pomoc w trafnym wyborze – choćby uśmiechem.

admin

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz