
„Rektorski czek” to powieść napisana z okazji 100-lecia Uniwersytetu w Poznaniu, łączy wątki historyczne ze współczesnym wątkiem kryminalnym.
Joanna Jodełka (ur. 1973 r. w Siedlcach) – pisarka i przedsiębiorca. Zanim nieoczekiwanie dla samej siebie zaczęła pisać, zakochała się w Poznaniu. Ukończyła Wydział Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i związała się z naszym miastem. Prowadziła hotel, restaurację i sklep z kosmetykami. Była twarzą kampanii reklamowej jednego z poznańskich domów towarowych.
Jako pisarka zadebiutowała w 2009 powieścią kryminalną „Polichromia”, opublikowaną przez Wydawnictwo TimeMachine. Otrzymała za nią Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2010 r. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Akcja powieści nawiązuje do wykształcenia autorki (inspirowana jest jej pracą magisterską pod tytułem Stary kapitularz w Gnieźnie) i dotyczy symboliki polichromii w jednym z kościołów wielkopolskich.
W 2011 r. ukazała się druga powieść kryminalna (Świat Książki) – „Grzechotka”, opublikowana w profesjonalnym wydawnictwie W.A.B. – traktująca o kwestii dzieciobójstwa noworodków. Fragmenty „Grzechotki” drukowane były w Czasie Kultury w 2010 roku. Wkrótce ukazała się i trzecia powieść (Świat Książki) – „Kamyk”, którego istotną bohaterką jest niewidoma 12-latka, Kamila.
Joanna Jodełka odpoczywa pomiędzy jedną a drugą książką prozatorską pisząc wiersze i piosenki.
Jest współautorką dwóch antologii opowiadań: „Rewers” (Czwarta Strona), „Trupów hurtowo trzech” (Media Rodzina).
Napisała powieść fantasy „Ars dragonia” (Egmont Polska). Powodzeniem wśród czytelników cieszą się „Kryminalistka”, „Wariatka” (Świat Książki) i wydana w roku bieżącym „Córka nieboszczyka” (DW”Rebis”).
W 2017 roku ukazał się przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie).
Powieść pisarki „2 miliony za Grunwald” ( Wydawnictwo W.A.B.) jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki – oparta na faktach powieść o ukrywaniu „Bitwy” przed hitlerowcami przez cały okres II wojny światowej.
Jak na zaledwie kilkanaście lat pracy twórczej Joanna Jodełka posiada spory dorobek, wielu czytelników – tych, którzy lubią ten gatunek literacki a wszystko wskazuje, że wkrótce – zgrabnie, z lekkością pióra i wyobraźni tworzy scenariusze teatralne i filmowe.
Otrzymała stypendium literackie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz drugie – Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (na rozwinięcie projektu scenariusza filmu o Józefie Piłsudskim).
(zdjęcie: Kalendarium Poznańskie)
Niewielki fragment, namiastkę powieści „Polichromia” z 2009 roku znalazłam w Archiwum Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, zamieszczono ją wówczas z racji członkostwa autorki w naszym oddziale.
Oprac: admin
Żródła:
Archiwum Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu
Kalendarium Poznańskie LepszyPoznań.pl
admin
zdjęcie książki: UNTITLET