na bieżąco z Adamem . . .

Niesamowity profesor

Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1970 roku, by uczyć się języka polskiego. Ukończył na Uniwersytecie Łódzkim filologię polską. Pewno już wielu z nas, a szczególnie Wielkopolan, wie o kogo chodzi.
Profesor Thuat Nguyen Chi zawitał w gościnnych progach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Heliodora Święcickiego w Śremie. Słuchacze Uniwersytetu III Wieku mieli jedyną okazję posłuchać wykładu, a właściwie relacji z 25 letniego pobytu profesora w Polsce, przekazanej piękną polszczyzną.

Obronił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2005 roku rozpoczął pracę na UAM w Poznaniu prowadząc wykłady monograficzne. Lider filologii wietnamskiej – jak twierdzi profesor jedynej uniwersyteckiej na świecie. No i chyba najważniejsze: tłumacz literatury polskiej na język wietnamski. Lalka Prusa, Cesarz Kapuścińskiego, Pianista Szpilmana, a nawet Koziołek Matołek jest dostępny w języku wietnamskim dzięki tłumaczeniom profesora.

Thuat n

Ten skromny człowiek, z ogromną wiedzą i doświadczeniem, jest również poetą z dorobkiem kilku książek, jak chociażby Z nurtem Warty. Związany również po koleżeńsku z poznańskim oddziałem Związku Literatów Polskich, czynnie biorący udział w wielu wydarzeniach festiwalowych, czy poetyckich spotkaniach.

W prywatnej rozmowie wspomina zeszłoroczne wydarzenie, które miało miejsce 29 września w Katowicach. Przyznano mu wówczas tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju. Wyróżnienie przyznała Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Wspomniał również, że podczas uroczystości zasiadał obok Noblistki Olgi Tokarczuk. Chyba nie ma lepszego wyróżnienia, podsumowania dorobku merytorycznego w dziedzinie literatury. W skrytości powiedział, że przymierza się do książki dotyczącej Papieża Jana Pawła II. Przy kolacji rozmawialiśmy o kolejnych planach i o powrocie do Wietnamu. Nieskromnie powiedział, że spłaca dług wobec Polski, ze jest jednym z najbardziej kochających Polskę. Wzruszyłem się.

Adam Lewandowski
zdjęcie: archiwum ZLP OP


zdjęcie drugie: Thuat Nguen Chi

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz