na bieżąco z Adamem…

 

O regionalnych wydawnictwach

      Muzyka, literatura, fotografia czynią nas bardziej oryginalnymi, ciekawszymi, mądrzejszymi, ba, nawet lepszymi od innych – tak napisałem w jednym z esejów. Przeczytawszy te słowa uświadomiłem sobie jak ważny jest kontakt z literaturą, która przybliża wiedzę, fakty dotyczące regionu, w którym zamieszkujemy. Oprócz czytania wszystkiego, co prezentują twórcy mojego regionu, a jest kilku – chociażby bardzo popularna powieściopisarka Olga Rudnicka – z dużym dorobkiem popularnych powieści, warto wspierać cykle, czy serie dotyczące historii, biografii danego regionu. Jesteśmy – w moim mieście – przed kolejnym debiutem serii Śrem w małych monografiach. Tym razem będzie to wydawnictwo dotyczące podsumowania 20 lat działalności Towarzystwa im. Ks. Piotra Wawrzyniaka. Nie będę przypominał sylwetki ks. Piotra Wawrzyniaka, ale dodać należy: śremianin, twórca wielu przestrzeni- od bankowości, gospodarki, kultury, itp..

Pierwsze wydawnictwo z tej serii ukazało się w 2009 roku – autorstwa Danuty Płygawko – Księgarze i drukarze w Śremie 1869 – 2009, następnie Henryk Rykert Wozrem ojców – z dziejów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śremie ( 1635 – 2009 ), Adam Podsiadły Śremianin w rektorskiej todze Heliodor Święcicki ( 1854 – 1923 ), Jarosław Wawrzyniak Śrem w Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919, praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Kondrasa Życie muzyczne w Śremie ( 1880 – 2012 ), Jarosław Wawrzyniak Śremska lista katyńska. Moim marzeniem jest napisać i wydać wiersze zebrane śremskich poetów – od wierszy Pauli Wężykównej, a skończywszy na współczesnych śremskich poetach.

Gdzie znajdziemy bardziej wszechstronną historyczną przestrzeń? Ważne również to, że każdy z nas doszuka się w tych wydawnictwach swoich przodków, przodków sąsiadów. Utożsamianie się z własnym regionem, z własną historią to budowanie świadomego społeczeństwa, a nie grupy społecznej uległej tak powszechnej obecnie indoktrynacji. Piszmy swoją, własną historię …..

 

Adam Lewandowski