Na bieżąco z Adamem… Inicjatywy Jerzego Grupińskiego

 


Jerzy Grupiński
(zdj. archiwum ZLP OP)

 

(otwórz)                                            

                                                            (otwórz)

 

50 lat – kawał literackiego czasu …

 

    Daję słowo … , że to wspaniała rocznica, i nie tylko z powodu tego, ze okrągła, ale przede wszystkim pełna wspaniałych ludzi, którzy przez te 50 lat tworzyli kulturę dobrego słowa, a przede wszystkim życie literackie. Daję słowo … w różnej postaci, w każdym czasie podane profesjonalnie, w sposób wyważony i z odwagą. Daję słowo … wiernie dla literatury, przekonań społecznych. Daję słowo … na przysłowiowej tacy, z całego serca i na dłoni.

W 2020 roku minęło 15 lat działalności Klubu Literackiego w Piątkowskim Centrum Kultury Dąbrówka, dodając do tego 35 lat pracy Klubu Literackiego w Pałacu Kultury i Centrum Kultury Zamek, wynik jest prosty: Klub Literacki zaliczył 50. rocznicę.

Jak przedstawić dorobek tych lat ? Zapewne to okres super wydawnictwa Protokół Kulturalny. Wszystko zaczęło się od białkowego powielacza w Pałacu Kultury – pisma na 8 stronach, w formacie A4 Spotkania. W pierwszym numerze pisali między innymi:” Edward Popławski, Andrzej Mendyk, czy Stanisłąw Piskor. Nazwy zmieniały się: Wena, Protokół Kulturalny, czy inne dodatki młodszej literatury – klubowy Arkusz 2004, czy Okowykol Okularny. Chodzącą historią tej rocznicy jest nie kto inny, jak Jerzy Grupiński – człowiek o niepowtarzalnym języku literackim, encyklopedia życia literackiego Poznania, a przede wszystkim wzór do naśladowania dla wielu początkujących adeptów sztuki słowa. Któż to nie przewinął się przez te wydawnictwa: profesorowie słowa, laureaci Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, wybitni poeci, czy sławni krytycy.

W 1970 roku grupa młodych pisarzy, poetów, z inicjatywy Jerzego Grupińskiego założyła w Pałacu Kultury w Poznaniu Klub Literacki – pierwsze spotkania współtworzyli, między innymi Jerzy Barańczak, Edward Stachura, Jerzy Satanowski, Jerzy Szatkowski, Andrzej Babiński, Marek Zaradniak, Marek Słomiak, Krzysztof Kuczkowski, Paweł Kuszczyński, czy Jerzy Beniamin Zimny. Kto ich dzisiaj nie zna ? To ludzie z literackim dorobkiem, ludzie historia, ludzie o ogromnym talencie, a co za tym idzie dorobku. Jerzy Grupiński w Antologii Klubu Literackiego podkreślił wielkie zasługi Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ( inicjatywa Ryszarda Sarbaka i Michała Tokłowicza ) – to ich wola w 2005 roku spowodowała działalność w Piątkowskim Centrum Kultury Dąbrówka Klubu Literackiego, a co za tym wydawanie Protokołu Kulturalnego. Chyba można się pokusić o stwierdzenie, że Miasto Poznań winno być dumne z rocznicowego Klubu – przecież na ten temat powstały prace magisterskie, czy liczne twórcze opracowania. Czas chyba reaktywować wolę wielu, by Poznań stał się stolicą literacką, ba kulturalną nie tylko Polski.

(otwórz)

 

No i wreszcie Daję słowo …. poetyckie, czy prozatorskie teksty zawarte w antologii budzą podziw, są literacką strawą. Począwszy od autorstwa Jerzego Grupińskiego, a skończywszy na Kalinie Izabeli Zioła:

wszystkie moje podróże do odległych zakątków świata

na drugą stronę ulicy

………..

Czego wciąż szukam co mnie przyzywa

Czego naprawdę pragnę

………

 

 

Adam Lewandowski

admin
zdjęcia: Jerzy Grupiński, Anna Andrych