Cztery lata temu, 7 lipca 2017 roku nasza koleżanka z Poznańskiego Oddziału ZLP wpisała się za sprawą muralu w pamięć poznańczyków, mieszkańców Osiedla Piastowskiego na Ratajach w Poznaniu, a może także osób, które w tym mieście „tylko na chwilę”.
(otwórz)
Mural „Łączy pokolenia”
Pomysłodawcy:
przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych.
Wyniki ogłoszonego konkursu: wybrani mieszkańcy – ich twarze.
Projektant oraz twórca muralu: Wojciech Ejsmondt.
Mural: zdjęcia wykonane w technice pikselowej
(każde ze zdjęć to kilka tysięcy kwadratów).
Sponsor muralu: Saint-Gobain Weber Polska.
Barbara Tylman poza pisaniem wierszy i opowiadań pisuje także do „gazety ratajskiej”.
Zamieszczane są w niej nie tylko wiersze, ale przede wszystkim spostrzeżenia poetki, która dostrzega niemal wszystko, co dzieje się na jej osiedlu. W tym – ludzkie problemy, efekty różnych prac zadysponowanych m.in. przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”, zauważa poziom zagospodarowania i zmian w pokaźnej zielonej oazie, w której żyje to osiedle. Teren nad Wartą od mostu Królowej Jadwigi z każdym rokiem nabiera nowego wyrazu. A w „amfiteatrze” od wielu lat organizowane są imprezy kulturalne i koncerty. Do udziału w nich oraz prezentacji zapraszana jest Barbara Tylman i jej wiersze.
Aktywna w Domu Kultury „Na Skarpie”, gdzie m.in. w „Piastunie” jako członek, od dłuższego czasu spotyka się z seniorami. Z nostalgią wspomina spotkania poetyckie w domach kultury: „Na Skarpie”, „Jagiellonka”, „Jubilat”, „Jędruś”, czy „Polan Sto”. Z nostalgią, bowiem – jak wszędzie i dla wszystkich – jeszcze niedawno w wyniku pandemii panowała „międzyludzka cisza”: „…w oddaleniu/ w zapomnieniu/ skazani na samotność…”
Mural na osiedlu Piastowskim jest o młodym i starszym pokoleniu.
Barbara Tylman czasem zatrzymuje się przed muralem i patrzy… Jestem tam jeszcze? Na to pytanie odpowiada Redakcja „gazety ratajskiej”: Jest Pani, jest i będzie Pani z nami, jak zawsze.
Uważam, że warto pokazywać takie postaci, jak Barbara Tylman i kilkoro jeszcze spośród nas. Tych, którzy nie są zapatrzeni w siebie, swoje własne wiersze, książki i żyją wyłącznie własnym życiem. Tych, których interesuje życie społeczności i obraz choćby tylko swojego osiedla, czyli miejsca, w którym żyją. Zainteresowanie także drugim człowiekiem jest dzisiaj bardzo cenne. Podobnie jak czas na „coś więcej od siebie”. Tacy twórcy dokładają swoją „cegiełkę” do współtworzenia nie tylko życia kulturalnego. Zostają w pamięci.
Anna Andrych
zdjęcia: Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych w Poznaniu
na zdjęciu nr 1:
Prezes SM Osiedle Młodych Tadeusz Stachowski i Barbara Tylman