Śladami Barda Powstania Wielkopolskiego

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romana Wilkanowicza

W 2018 roku obchodzić będziemy 100-tną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – zrywu niepodległościowego o doniosłym znaczeniu dla naszej Ojczyzny. W jego wyniku wyzwolono ziemie będące kolebką państwa polskiego i ukształtowano zachodnią granicę II Rzeczypospolitej.

Sukces Powstania pozwolił powstańcom, żołnierzom Armii Wielkopolskiej walczyć o wschodnią granicę naszego kraju, a Wielkopolanom aktywnie uczestniczyć w odbudowie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wydarzenia te nie znalazły prawie żadnego odzwierciedlenia w literaturze pięknej II Rzeczypospolitej. Wynika to być może z wielkopolskiej mentalności, zrodzonej z pracy organicznej: czymś zwyczajnym, a nawet wręcz obowiązkiem jest spełnianie powinności patriotyczno – obywatelskich. Stąd skromność i powściągliwość w głoszeniu swojej chwały

Wspominając lata międzywojenne, wyróżnić należy Romana Wilkanowicza – uczestnika Powstania Wielkopolskiego, poetę, utalentowanego liryka i pieśniarza – któremu jako jedynemu  często nadawane jest miano Barda Powstania Wielkopolskiego.
To właśnie on patronuje naszemu konkursowi literackiemu.

Tematyka Powstania Wielkopolskiego szerzej została podjęta w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Warto przypomnieć między innymi autorów powieści: Eugeniusza Pauksztę („Pogranicze”), Mariana Turwida („Dwie strony drogi”), Tadeusza Becelę („Świt nad Wartą”), Gerarda Górnickiego („Mściwoj i Anna Maria” i „Bitwa szalała do wieczora…” oraz utwór sceniczny „Poszli ci, którzy powinni”). 30 lat temu także Marceli Kosman dołączył do tych autorów. Jego ostatnia książka eseistyczna dotycząca tematyki Powstania Wielkopolskiego ukazała się w 2008 roku, w 90 rocznicę wybuchu Powstania („Determinacja połączona z rozwagą”).
Spośród poetów tworzących utwory o tematyce powstańczej należy wyróżnić: Ryszarda Daneckiego, Eugeniusza Wachowiaka, Ewę Najwer, Franciszka Fenikowskiego, Teodora Śmiłowskiego i Józefa Ratajczaka.

Dzieje Powstania Wielkopolskiego czekają jednak na nowych twórców kolejnych dzieł sławiących ten doniosły czyn i jego bohaterów.
Zachęcamy więc do przysłowiowego „chwycenia pióra” i podjęcia tematyki zwycięskiego Powstania, uczestnicząc w naszym „Ogólnopolskim konkursie literackim im. Romana Wilkanowicza – poety, uczestnika Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919”.
Niech Państwa udział w Konkursie będzie formą uczczenia i wyrażenia uznania bohaterskim czynom uczestników Powstania Wielkopolskiego.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Roman Wilkanowicz

 

REGULAMIN

 Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romana Wilkanowicza – poety, uczestnika Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

 I.   Organizatorami Konkursu są:

Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919,
Zarząd Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich.

II.   Celem Konkursu jest:
1. Popularyzowanie dziejów, wartości i tradycji Powstania Wielkopolskiego,
2. Upowszechnianie świadomości historycznej,
3. Wyłonienie nowych autorów podejmujących tematykę Powstania Wielkopolskiego,
4. Wydanie almanachu pokonkursowego pt: „Twórcy upamiętniają Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

III. Zasady Konkursu:
1. Konkurs ma charakter otwarty. Uczestniczyć w nim może każdy, niezależnie od wieku.
2.Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przysłanie jednego z niżej wymienionych gatunków literackich:

–  do 5 wierszy, –  opowiadania, –  eseju, –  powieści

w formie wydruku komputerowego (rękopisy nie będą rozpatrywane), których treść  nawiązywać będzie do Powstania Wielkopolskiego, wartości i tradycji z nim związanych.
3. Łączna objętość tekstu do 12 stron znormalizowanego formatu A4, czcionka Times New Roman, 12 punktowa, interlinia 1,15. Ograniczenie to nie dotyczy powieści.
4. Utwory nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.
5.  Każdą stronę tekstu należy opatrzyć znakiem identyfikacyjnym  (godłem) autora,   ten sam znak należy umieścić w odrębnej, zaklejonej kopercie zawierającej własnoręcznie podpisaną kartę zgłoszenia z podaniem godła, imienia i nazwiska autora, adresu prywatnego oraz  instytucji (szkoły). Zestawy nie spełniające warunków wyżej podanych nie będą uwzględniane przez Jury.
6. Nadesłanie tekstów jest jednocześnie zgodą autora na wykorzystanie ich w formie publikacji reklamowych lub pokonkursowych bez wypłaty honorarium. Organizator nie zwraca tekstów nadesłanych na Konkurs.
7. Prace konkursowe będą oceniane przez Jury powołane przez organizatorów.
8. Wszyscy uczestnicy otrzymają okolicznościowe dyplomy, a najlepsze prace zostaną wyróżnione nagrodami i wydrukowane w almanachu pokonkursowym „Twórcy upamiętniają Powstanie Wielkopolskie” oraz na łamach rocznika „Wielkopolski Powstaniec”.
9. Dla adeptów sztuki literackiej przewiduje się specjalne nagrody.
10.Ostateczny termin nadsyłania utworów upływa 16 lutego 2018 roku.

   Prace konkursowe należy nadsyłać do Biura Organizacyjnego:
Szkoła Podstawowa nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich
ul. Powstańców Wielkopolskich 3 61 – 895 Poznań.
z dopiskiem na kopercie: Konkurs Literacki im. Romana Wilkanowicza.

11. Ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień oraz  spotkanie z jurorami nastąpi w terminie do 28.06. 2018 roku.
Laureaci zostaną powiadomieni i zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień oraz okolicznościowych upominków.
12. Lista laureatów zostanie opublikowana na stronach  internetowych organizatorów.

Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci
Powstania  Wielkopolskiego

Zarząd Oddziału Poznańskiego
Związku Literatów Polskich

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz