Fenomen integracyjny Ławeczki Literackiej

To już 66 edycja popularnego projektu autorstwa Marii Magdaleny Pocgaj.  Ławeczka nie ma sobie równych w ofercie artystycznych spotkań. Od wielu lat nieprzerwanie, sympatycy poezji, muzyki i malarstwa, podążąją do Ogrodu Botanicznego, gdzie w Sali Wykładowej Uniwersytetu, mają okazję posłuchać poezji z podkładem muzycznym, oraz niekiedy w scenerii prac graficznych. 

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie Ławeczką, przecież w mieście każdego miesiąca odbywaja się dziesiątki podobnych imprez, a Ławeczka nadal cieszy sie niezmiennie dużym zainteresowaniem, i co najważniejsze, dużą frekwencją, niezależnie od pory roku i pogody. Nie trudno odgadnąć, że to jej otwarty charakter decyduje o powodzeniu. Otwartość na sympatyków słowa i muzyki. Każdy kto ma  przy sobie zapisaną kartkę papieru, albo w smarfonie – może wyjść na proscenium aby podzielić się swoim wierszem z widownią. 

Jest jeszcze jeden czynnik stanowiący o sile Ławeczki – jej charakter integracyjny, w kultowym dla poznaniaków miejscu, jakim jest Ogród Botaniczny. To tutaj spotykaliśmy się i spotykamy z koleżankami i kolegami, wielu z nich odeszło ale Ławeczka o nich pamięta.  Warto przypomnieć, że Ławeczka nigdy nie miała i nie ma wsparcia finansowego, wszystko jest nasycone pasją i spontanicznością ludzi z nią związanych. I to jest ten największy kapitał Ławeczki, warto więc ją wesprzeć środkami publicznymi. 

JBZ

foto: Maria Magdalena Pocgaj