Kameralny wtorek poświęcony Grupie Poetyckiej Wołyń
23 kwietnia 2024 roku w pokoju pracy zbiorowej Biblioteki Raczyńskich, plac Wolności 19 w Poznaniu, odbyło się spotkanie z cyklu „Kameralny wtorek”, dotyczące Grupy Poetyckiej „Wołyń”.
Uczestnicy tego otwartego spotkania (wstęp wolny) zorganizowanego przez Poznański Oddział ZLP mieli możliwość zapoznania się z licznymi, interesującymi publikacjami autorstwa profesora Lecha Wojciecha Szajdaka – znawcy tematu, umieszczonymi na wystawie jego prac, a po zakończeniu spotkania zostali tymi niezwykle wartościowymi dziełami przez niego obdarowani.
Wprowadzenia do tematu dokonał moderator dyskusji, prezes ZLP w Poznaniu Paweł Kuszczyński. Zaznajomił obecnych z historią Grupy Poetyckiej „Wołyń”, polecając książkę Lecha Wojciecha Szajdaka Grupa Poetycka „Wołyń” geneza, przedstawiciele, wiersze. Zwrócił także uwagę słuchaczy na niezwykle interesujący, archiwalny numer pisma „Poezja”, poświęcony poezji emigracyjnej, w kontekście Grupy Poetyckiej „Wołyń”.
Prezes Paweł Kuszczyński
Wykład multimedialny zatytułowany Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka „Wołyń” wygłosił profesor dr hab. Lech Wojciech Szajdak – syn Stefana Szajdaka współzałożyciela Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Zwrócił on uwagę, co uważam za niezwykle cenne, na wagę polskiego dziedzictwa kulturowego na Wołyniu, znajdującym się na Kresach II Rzeczypospolitej, przywołując między innymi nazwiska Juliusza Słowackiego, Hugona Kołłątaja, Jarosława Iwaszkiewicza. Jest to dla nas ciągle zbyt mało przypominane dziedzictwo, zwłaszcza, że przez lata PRL-u był to temat zakazany. Zasadnicza część wystąpienia profesora Szajdaka poświęcona była Grupie Poetyckiej „Wołyń” – jej genezie, przedstawicielom oraz wierszom. Grupa powstała w latach 30-tych XX wieku w Równem na Wołyniu z inicjatywy Czesława Janczarskiego, który w liście z dnia 14 lutego 1936 roku skierowanym do Kazimierza Andrzeja Jaworskiego – redaktora „Kameny”, poinformował go o powstaniu literackiej grupy „Wołyń”. Debiut „kolumny wołyńskiej” nastąpił 19 lutego w „Życiu Katolickim”. Do Grupy Poetyckiej „Wołyń” należeli: Czesław Janczarski, Wacław Iwaniuk, Stefan Szajdak, Zygmunt Jan Rumel. Później do Grupy Poetyckiej „Wołyń” dołączyli poeci: Stefan Bardczak, Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Władysław Milczarek, Bazyli Podmajstrowicz, Jan Śpiewak. Profesor Szajdak nie pomijał tzw. trudnych faktów historycznych dotyczących omawianych postaci, lecz jednocześnie wykład przebiegał w duchu poszanowania współistnienia na Wołyniu narodów polskiego i ukraińskiego. Grupa Poetycka „Wołyń” nie jest wystarczająco znana, w dużym stopniu z powodów historycznych. Poeci borykali się bowiem z cenzurą w okresie PRL, kiedy ich utwory nawiązywały do tematyki wołyńskiej. Publikacje profesora Lecha Wojciecha Szajdaka zapełniają lukę w wiedzy na temat tej znaczącej, chociaż jeszcze zbyt mało znanej grupy literackiej.
Danuta Ewa Dachtera
Prezes Paweł Kuszczyński