Łukasz – syn Wojciecha Burtowego i „budzik . . .” Tadeusza Zawadowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

    

     Poetę Wojciecha Burtowego wspominaliśmy pięć lat temu w cyklu spotkań „Ocalić w naszej pamięci”, w jednym z poznańskich domów kultury. Drugiego marca 2020 r. w sali 82 Biblioteki Uniwersyteckiej UAM odbyły się 6. Poznańskie Konstelacje Literackie organizowane przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Tym razem sylwetka poety została przypomniana pełniej, także z prezentacją kilku znaczących wierszy. Jednak najważniejszym, wartościowym i niespodziewanym zdarzeniem tego wieczoru była obecność  syna Wojciecha Burtowego – Łukasza.

Dzięki rozmowie z Łukaszem Burtowym (pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej) o jego ojcu, w kwietniu br. zaprosimy do przeczytania obszernego wspomnienia o zmarłym tragicznie, w wieku zaledwie 30 lat, poznańskim poecie i dziennikarzu, który – gdyby żył –  być może byłby do dzisiaj jednym z filarów kultury Poznania.

Zdjęcie powyżej („na do widzenia”), od lewej:
Tadeusz Zawadowski, Jerzy Beniamin Zimny, Elżbieta Gałęzewska Krasińska,
Łukasz Burtowy, Anna Andrych, Magdalena Podjacka, Tomasz Krasiński.

                                                                                                              (otwórz)

plakatzdj.jpg1 (2)

__________________________________

Jego „budzik z opóźnionym zapłonem” zbiera pozytywne recenzje, ale przede wszystkim porusza czytelników swoim niezwykłym „tykaniem”. Autor jest znanym i uznanym poetą, a rozmowa z nim może być obopólnie satysfakcjonującą (także słuchaczy) – jeśli biorący w niej udział wiedzą, jak „odpowiednie dać rzeczy słowo”. Tak właśnie zdarzyło się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Wydał 16 tomów poetyckich, w tym ostatnio: Kiedyś (2014) – Nagroda Literacka im. Ryszarda Milczewskiego – Bruno i wyróżnienie XXXVII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu oraz Mrówka ( 2017) i „budzik z opóźnionym zapłonem” (2019). W roku bieżącym ukaże się „dopóki budzik tyka”, swoista kontynuacja poprzedniego tomu.

Tadeusz Zawadowski jest autorem ponad 1300 publikacji w ogólnopolskiej, emigracyjnej i zagranicznej prasie literackiej. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w około 250 antologiach literackich. Były tłumaczone na języki: rosyjski, łotewski, chorwacki, bośniacki, serbski, słoweński, grecki i angielski.

                                                                                              (otwórz)

T ad

 Jerzy Beniamin Zimny – satysfakcjonujący dialog z poetą przywołanym do tablicy.
_____________________________

W dyskusji na temat Wojciecha Burtowego głos zabrał także Zbigniew Gordziej – Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Wiersze Wojciecha Burtowego i Tadeusza Zawadowskiego czytali:
Elżbieta Gałęzewska-Krasińska, Stanisław Chutkowski,
Łukasz Burtowy, Zygmunt Dekiert, Magdalena Podjacka
i prowadząca spotkanie Anna Andrych.

 

Dyrekcji i Pracownikom Biblioteki Uniwersyteckiej UAM
Poznań, ul. Ratajczaka 38/40

Dziękujemy

 

oprac: admin
zdjęcia: Ewa Zawadowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz