Film wspomnieniowy „45 lat Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie” (link)

Arkady Adam Fiedler  urodził się w 1894 roku – 125 lat temu. Był członkiem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Kilka poznańskich szkół nosi jego imię, do niektórych trafiły pamiątki z podróży wielkiego podróżnika i pisarza. 45 lat temu Arkady Fiedler wraz z synami utworzył w Puszczykowie Muzeum-Pracownię.
_____________

             W tym roku obchodzimy 45-lecie naszego Muzeum.
Rocznica skłania do refleksji nad zmieniającym się światem. W Muzeum mamy zdjęcie Machu Picchu. Mój ojciec był tam w 1970r. Na fotografii poza nim wśród niebotycznych ruin nie widać żywej duszy. Ja odwiedziłem to podniebne miasto Inków trzydzieści lat później. Niestety fascynującą aurę otaczającą owo miejsce diabli wzięli: w Machu Picchu kłębił się tłum turystów.

W 1950 r. turystycznie podróżowało na świecie ok. 25 mln ludzi – w 2018 już blisko 1,5 mld! Ludzki potop zalewa najpiękniejsze miejsca globu i zagraża samemu ich istnieniu.

W Muzeum mamy bajecznie piękne motyle tropikalne. Wśród nich wyróżniają się niebiańskie Morpho z Amazonii. „W tropikalnym słońcu nad Amazonką – pisał ojciec – błyszczały jak nieziemski istoty, jak gwiazdy z baśni, jak żywe meteory”.
Ojciec bez problemu przywiózł pokaźny zbiór tych „klejnotów” puszczy (Morpho i innych motyli); umieścił je w gablotach i większość podarował poznańskim szkołom. A dzisiaj? Za wywiezienie Morpho z Brazylii grozi kara 5-10 tys. dolarów!
Jeszcze 20 lat temu wydawało się, że nieprzebranemu bogactwu motyli w Amazonii nic nie może zagrozić. Dzisiaj badacze ostrzegają, że spośród wszystkich owadów na ziemi najbardziej narażone na wyginięcie są właśnie motyle.

W naszym Ogrodzie Kultur i Tolerancji stoi kopia posągu moai z Wyspy Wielkanocnej. Mieszkańcy wyspy (Rapanujczycy) wyrzeźbili ok tysiąca monumentalnych moai. W XIX w. napadli ich łowcy niewolników i doprowadzili niemal do zagłady. Później haniebnie potraktowało ich Chile. Wyspiarzy zamknięto za murem, a wyspę zamieniono w wielkie pastwisko. Na skutek ciężkich przejść Rapanujczycy utracili pamięć historyczną i kulturową: nie potrafią odczytać pisma rongo rongo, które kiedyś stworzyli, zapomnieli o sposobach transportu posągów.

Dopiero w 1966 r. uzyskali prawa obywatelskie. Kultura Wyspy zaczęła się odradzać. Dziś żyją głównie z turystyki. I znów zagrożenie. Napływ przybyszów może zniszczyć wrażliwe środowisko wyspy. (Więcej o tym niezwykłym zakątku w mojej książce „Mała wielka Wyspa Wielkanocna”).

Nie traćmy jednak optymizmu i na pytanie, czy w epoce „świata zadeptanego” można odkryć jeszcze coś ciekawego, odpowiem: Zdecydowanie tak! Przypomnijmy słowa Marcela Prousta: „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu”.

Z okazji urodzin przygotowaliśmy film wspomnieniowy – nostalgiczną podróż w czasie.
Zapraszamy do wspólnego oglądania:

https://www.youtube.com/watch?v=cdfJDmvwRP8&feature=youtu.be

Film otrzymał dofinansowanie z budżetu:
Województwa Wielkopolskiego /
Samorząd Województwa Wielkopolskiego 

Powiat Poznański
Miasto Puszczykowo
______________

Marek Fiedler

Zdjęcie: Arkady Fiedler w Machu Picchu
(zgoda Marka Fiedlera na zamieszczenie zdjęcia oraz linku do filmu)

oprac.: admin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz