O „Poznańskich Konstelacjach Literackich” i współpracy z Biblioteką Uniwersytecką

(od lewej: Jerzy Beniamin Zimny, Krzysztof Wiśniewski, Zbigniew Gordziej)  

           We wtorek, 11 czerwca 2019 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) odbyły się II Poznańskie Konstelacje Literackie.

Spotkanie prowadził jego inicjator – Jerzy Beniamin Zimny oraz Zbigniew Gordziej. Ideą spotkań jest poprowadzenie dialogów kontrolowanych o literaturze, Dialogi z zaproszonymi gośćmi prowadzą organizatorzy, ale publiczność może zadawać własne pytania. Mimo, że spotkania odbywają się pod szyldem Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, to może w nich uczestniczyć jako gość lub widz każdy, kto interesuje się dialogiem literackim w różnych dziedzinach – tematykę dyskusji można zaproponować.

Na początku wystąpiła Barbara Tylman, poetka z Poznania i poznańskiego oddziału ZLP. Dialog i dyskusja dotyczyły jej twórczości, sensu publikowania wierszy w internecie i sztucznej inteligencji w procesie tworzenia.

basia T

 

W kolejnej części  Konstelacji prowadzący spotkanie ogłosili i wręczyli Nagrody Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu za promowanie i popularyzację twórczości poetów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. W pierwszej kolejności otrzymał ją Paweł Kuszczyński, którego znaczącą częścią działalności jest pisanie recenzji.

(otwórz)

dav

Jako drugi nagrodę odebrał Krzysztof Wiśniewski. Jerzy Beniamin Zimny zaznaczył, że najbardziej znaczące było popularyzowanie poety Wincentego Różańskiego, a obecnie Edwarda Stachury.

(otwórz)

oznor

Ostatnią osobą, występującą na tym spotkaniu był gość z Lublina, poetka Ewa Frączek, która zaprezentowała swoje wiersze z tomu „Reorientacja”.

zdj ostat

Na podstawie relacji Krzysztofa Wiśniewskiego / STACHURIADA.PL
oprac. admin

zdjęcia: Krzysztof Wiśniewski

________________________________________________________

              Upał nie zniechęcił sympatyków tego programu. Wprawdzie nie dojechał Karol Samsel, ale dotarła Ewa Frączek-Biłat i zaprezentowała się z klasą jak przystało na poetkę, która ma dużo do powiedzenia. Czytelnicy nie szczędzili jej pytań.  Wiersze z prezentowanego tomu od razu stały się przedmiotem zainteresowania, na koniec poetka złożyła kilka autografów. Przy kawie i słodyczach zakończyliśmy to kolejne udane spotkanie.

W bloku przywołań – ciekawie zaprezentowała się nasza koleżanka Barbara Tylman, natomiast Krzysztof Wiśniewski zaprezentował kilka wizualnych wątków z jubileuszu premiery „Siekierezady”. Temat ten będzie kontynuowany w następnych programach, co ucieszyło przybyłych na spotkanie miłośników twórczości Steda.

„Konstelacje” będą kontynuowane do końca tego roku, i mają szansę wejść na stałe do kalendarza imprez w przyszłym roku. Biblioteka Uniwersytecka jest bardzo zainteresowana współpracą z nami, jak dotąd stworzono nam idealne warunki do organizacji imprez wizualnych, możemy korzystać ze sprzętu, prezentować filmy i nagrania dźwiękowe, co jeszcze bardziej uatrakcyjni nasze programy.  W planach na najbliższą przyszłość mamy zamiar zaprosić znanych poetów: z Gorzowa Wlkp. Chorzowa, Zielonej Góry, Wrocławia i Łodzi. I jak dotąd będziemy przywoływać poetów z naszego środowiska, przymierzamy się także do organizacji warsztatów poetyckich, adresowanych głównie do młodzieży.

Jerzy Beniamin Zimny
(blog Jerzego Beniamina Zimnego)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz