Poezja w muzycznej oprawie harfy

Magiczny wieczór w Galerii Sztuki w Mosinie    

            W sobotę 29 lutego w udekorowanym kwiatami Salonie Poetyckim Galerii Sztuki w Mosinie, w otoczeniu nowoczesnych rzeźb Emilii Boguckiej, odbył się magiczny wieczór. Bohaterem spotkania był poznański poeta, twórca etiud filmowych opartych na własnych wierszach, organizator rekonstrukcji historycznych i wielki społecznik, Sergiusz Adam Myszograj. Niezapomnianą oprawę muzyczną zapewnił obdarzony pięknym, mocnym głosem i grający na harfie celtyckiej Michał Zator. Spotkanie poprowadziła, czytając również wraz z autorem jego wiersze, Kalina Izabela Zioła.

            Ten sobotni wieczór nie rozczarował licznie przybyłej publiczności, której z powodu ciągnącej się pandemii bardzo brakowało już znaczących wydarzeń kulturalnych. Wiersze Sergiusza Myszograja okazały się dobre i interesujące, gdyż autor pisze posługując się dość oryginalnym, właściwym sobie językiem. Potrafi słuchaczy zarówno zaskoczyć, jak  i oczarować. Jego poezja trafiała do siedzących w skupieniu na widowni, zasłuchanych miłośników Erato.

Michał Zator był, jak zawsze, rewelacyjny! Jego harfa śmiała się i płakała, dźwięki jak kryształowe kulki przetaczały się po sali. Głos Michała, bez użycia mikrofonu, wprawiał szyby w drżenie.

Publiczność gromkimi brawami nagradzała zarówno czytane utwory poetyckie, jak i pieśni. Było uroczyście, ale równocześnie przytulnie i miło. Po skończeniu części oficjalnej dyrektor Galerii, pani Dorota Strzelecka, podziękowała artystom, wręczając im białe róże, i zaprosiła chętnych do rozmów kuluarowych.

Myślę, że z pewnością był to jeden z najpiękniejszych wieczorów poetycko – muzycznych w mosińskiej Galerii Sztuki.

Kalina Izabela Zioła                                                                                                                                                     Foto Elżbieta Wojciechowska