Tadeusz Wyrwa-Krzyżański

W czwartek, 23 maja zmarł Tadeusz Wyrwa-Krzyżański. Miał 71 lat. Pogrzeb odbył się w poniedziałek, 27 maja, w Pile.

Tadeusz Wyrwa-Krzyżański urodził się 21 października 1947 roku w Kuźnicy Czarnkowskiej. Mieszkał i pracował w Pile. Poeta, pisarz, krytyk literacki, artysta malarz i grafik. Wydał 28 tomów wierszy, 9 dla dzieci i 4 książki prozatorskie. Współpracował z Zeszytami Poetyckimi. Redagował i wydawał almanachy oraz tomy poetyckie (m. in. Janusza Żernickiego, Leszka Żulińskiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego).
Ogłosił 7 tek graficznych, miał kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą.

Mówi się o nim – artysta totalny, ceniony, który nosił w sobie słowa i obrazy. Wielka osobowość dla kultury wielkopolskiej i kultury polskiej. W związku z niedawno obchodzonym 50-leciem twórczości zorganizowano w Pile wernisaż wystawy „Siwe dziecko”, która była próbą podsumowania jego artystycznego, pokaźnego dorobku.
Nie zdążył wydać jeszcze jednego tomu wierszy.

Tadeusz Wyrwa-Krzyżański był uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, Nagrodą redakcji „Ziemia Nadnotecka”, Nagrodą Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha – za najlepszy debiut w prozie, Nagrodą im. Stanisława Piętaka, Medalem Nowej Sztuki, Nagrodą „Czerwonej Róży” (Pierścień), Nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem).

 

admin

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz