Postać – dla jednych kontrowersyjna, przez drugich podziwiana i szanowana.
Przedwojenny konserwatysta, żołnierz, akuszer opozycji demokratycznej i wróg komunizmu. Książę o litewskich korzeniach, homo politicus. Jego pisma: Bunt Młodych – później Polityka oraz powojenna Kultura skupiały najlepsze pióra i rozpalały namiętności. Jerzy Giedroyc „sprawę polską”ujmował wbrew stadnym odruchom.
Instytut Literacki w podparyskim Maisons-Laffitte, gdzie osiadł w 1947 roku, stał się ośrodkiem myśli politycznej i zarazem domem, do którego pielgrzymowali intelektualiści z kraju. Redaktor wierzył w moc słowa. Wydawnictwa Instytutu docierały do niewielkiej grupy inteligentów – bezpieka je tropiła, ponieważ tworzyły autonomię w człowieku. Giedroyc miał świadomość, że konformizm jest podglebiem dyktatur, a wydawnictwa Instytutu rozmiękczały jego pokłady.
Jerzy Giedroyc pragnął, by Polska osadzona była we wspólnocie państw Europy i utrzymywała przyjazne stosunki z sąsiadami. Stworzył program polityki wschodniej, mając na uwadze dobre relacje polsko-ukraińskie, co później, od roku 1989 Polska realizowała. Tępił kult narodowego męczeństwa, był wrogiem między innymi nacjonalizmu i mentalności endeckiej. W wolnej Polsce piętnował uprzywilejowaną pozycję Kościoła.
Jak reagowałby na wyzwania czasu obecnego? Zapewne z przekonaniem, że życie można kształtować według własnej woli, a rzeczywistość społeczna i polityczna zależy od postawy każdego człowieka. Według niego ludzie suwerenni i niepokorni w myśleniu mogą stawić systemowi opór.
Jerzy Władysław Giedroyc –ur. 27 lipca 1906r. w Mińsku na Białorusi, zm. 14 wrzesnia 2000r. w Maisons-Laffitte we Francji. Polski wydawca, publicysta, polityk i działacz emigracyjny, epistolograf, w dwudziestoleciu międzywojennym związany z obozem młodokonserwatystów, autor wspomnień.
Postać, której bogaty, interesujący z wielu względów życiorys znać wypada.
oprac: admin
zdjęcie – Wikipedia
================================================================
Zbigniew Gordziej
Do Jerzego Giedroycia
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.