Zlot Poetów w Łodzi

W dniach 28-30 lipca br. Związek Literatów Polskich Oddział Łódź zorganizował IX ZLOT POETÓW. Odbył się on w weekendowy czas obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi. Fakt ten dodawał zlotowi pewnego blasku. W sumie uczestniczyło 110 osób z całego kraju (chociażby przez jeden dzień). Zaproszona przez prezesa tego oddziału Małgorzatę Skwarek-Gałęską byłam obecna w pełnym wymiarze czasowym.

     Wizytówką zlotu jest niepowtarzalna, przyjazna atmosfera, którą uczestnicy definiują poprzez udzielający się wszystkim uśmiech, naturalność i swobodę. Ich źródłem jest prawdziwa serdeczność Organizatorów, wszyscy czuliśmy się zaopiekowani, a sprawny przebieg zlotu to zasługa również Ryszarda Krauze, Ryszarda Wasilewskiego, Wojciecha Hübnera, innych współorganizatorów IX ZLOTU POETÓW w Łodzi, m.in. Katamaranu Literackiego.  
     Był to czas pełen wartości i nowych doświadczeń.

Warsztaty – one przydają się każdemu – prowadzone w zakresie:

  1. dziennikarstwo – Andrzej Dębkowski, 2. Poezja – Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, 3. taniec – Małgorzata Hrycaj, 4. fotografia – Andrzej Makuch, 5. fotografia poetycka – Leszek Lisiecki, 6. aktorstwo – Katarzyna Żuk (jak sobie radzić z tremą, oddechem, inne problemy podczas wystąpień publicznych).

     Prawdziwą ucztą duchową były prezentacje poetyckie i liczne wokalno-muzyczne (ach!), turniej jednego wiersza (nie wzięłam udziału – brak wiersza zgodnego treścią z hasłem turnieju – ale z uwagą wysłuchałam solidnej, aczkolwiek zróżnicowanej poziomem porcji wierszy), spotkanie z Piotrem Macierzyńskim i jego poezją.
     Laureaci Turnieju Jednego Wiersza ph. „Utkane historie”, w którym udział wzięło 60 poetów:
Grand Prix – Joanna Babiarz
Nagroda I   – Joanna Guzik
Nagroda II  – Katarzyna Dąbecka
Nagroda III – Agnieszka Jarzębowska
Wyróżnienia: Irena Tetlak, Renata Batko, Zbigniew Antoni Tlałka
W „Gazecie Kulturalnej” ukaże się publikacja nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Werdykt Jury TJW IX Zlotu Poetów w składzie: Andrzej Dębkowski, Ada Jarosz, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta , Ryszard Wasilewski oraz Wojciech Hübner – był jednogłośny.
      Ostatniego dnia, w niedzielę wzięłam udział w wycieczce zorganizowanej (tutaj ukłon w stronę Rafała Zięby) do Białej Fabryki – Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Było to kuratorskie oprowadzanie po wystawie budzącej żywe zainteresowanie – młody człowiek okazywał zrozumienie emocji poetek.

Ostatnimi akcentami wycieczki był skansen i kościółek, który jest najstarszym obiektem Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej – tam też czytaliśmy nasze wiersze…

     Część uczestników zlotu udała się do ciekawej Mediateki MEMO  w Łodzi –  super nowoczesnej biblioteki, którą można odwiedzać od 2022 roku. Budynek był kiedyś częścią Pasażu Meyera.

     Ukazał się okolicznościowy almanach (ponad 300 stron, 76 autorów) – „Moje spotkania z Łodzią” oraz antologia polsko-ukraińska – „UKAZ” – dochód z jej sprzedaży przeznaczono dla szpitala ukraińskiego.

     Odbyła się również aukcja naszych książek. Kwota uzyskana z ich sprzedaży została przeznaczona na pomoc w leczeniu rehabilitacyjnym poety Szczęsnego Wrońskiego (w minioną niedzielę Organizatorzy Zlotu odwiedzili Szczęsnego i Barbarę Wrońskich).

     Wszystko działo się – w obszernej części przy mikrofonie RadioGuardian – w Szkole Podstawowej Nr 70 w Łodzi przy ulicy Rewolucji 1905 roku. Paniom Dyrektorkom należy się ciepłe podziękowanie. Uczestnicy IX ZLOTU POETÓW dobrze czuli się w przyjaznych wnętrzach sal i korytarzy, zadbanych pomieszczeniach.

      Poznałam nowych, ciekawych ludzi, odkryłam na nowo tych, których już znałam – przynajmniej tak mi się zdawało…. Wróciłam do domu z bagażem wrażeń oraz książek pełnych poezji.

Anna Andrych  /tekst i foto/