Satyra Sławka Łuczyńskiego w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

W  Bibliotece Uniwersyteckiej (Galeria) w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40 można zobaczyć prace
Sławomira Łuczyńskiego,

(otwórz)

SATYRA

autora okładek kwartalnika poznańskiego oddziału ZLP „Krajobrazy Kultury”.  S. Łuczyński  użycza redakcji swoich rysunków i ma także stały kącik w tym kwartalniku – stronę felietonu satyrycznego.

Finisaż wystawy odbędzie się w piątek, 6 kwietnia br. o godz. 17.00
– połączony z promocją pierwszego w tym roku numeru „Krajobrazów Kultury”.
Kilka słów o Sławku Łuczyńskim:
Znawcy tematu podkreślają jego solidne warsztatowe rzemiosło. Styl Sławomira Łuczyńskiego jest od razu rozpoznawalny, przypomina średniowieczne „dance macabre”, tyle, że przeniesione w nasze czasy. Postaciami swoich rysunków przekazuje nam ważną myśl: życie umyka, więc nie traćmy czasu na to, co błahe, nieważne i miałkie, bo nieuchronna jest śmierć, nicość, choroba, gorycz starości – przychodzi poczucie pustki i człowiecza niezgoda na taki stan rzeczy. To, co nieuchronne, miesza się u Łuczyńskiego z humorem, czasem rubasznym, czasem jest intelektualną łamigłówką. Piętnuje nasze polskie przywary – moralizuje i naucza przez uśmiech, rysunkowy żart, oddech absurdu. Śmiech oczyszcza, krzepi, daje wytchnienie, ale przynosi także Stańczykową zadumę. Obok rysunkowych satyr i żartów Łuczyński jest autorem prac epickich, pełnych rozmachu, które przypominają prace surrealistów i symbolistów, budzą w widzach refleksje i rozważania.

Japonia, Chiny, Tajwan, Argentyna, USA, Belgia, Włochy, Francja, Turcja – to tylko niektóre z krajów, których galerie goszczą prace Sławomira Łuczyńskiego.
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu gości jego prace od 5 marca do 9 kwietnia 2018 roku.

http://luczynski.blogspot.com

Anna Andrych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz