Anna Andrych w Łeknie

A DROGI DALEJ PROWADZĄ…

         
     Łekno… zdawałoby się – nazwa nieco dziwna, wieś niekoniecznie godna zainteresowania. Nic bardziej mylnego. To miejscowość na Pałukach, nad Jeziorem Łekneńskim, w północno-wschodniej części Wielkopolski, o niezwykłej, ale i „pokiereszowanej” historii. Jestem wdzięczna osobom, dzięki którym tam się znalazłam,  mogłam zobaczyć oraz usłyszeć namiastkę tej historii, aby później z zaciekawieniem poznawać dzieje wielkopolskiej ziemi na Szlaku Cysterskim.
        Do Łekna przyjechałam 8 listopada w ramach 46. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego na Ziemi Wągrowieckiej, a konkretnie na spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury z uczniami klasy VII A Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. oraz
z dorosłymi mieszkańcami. Uczestnicy okazali się być słuchaczami wrażliwymi
i skupionymi. Wywiązała się rozmowa o tworzeniu literackim i życiu codziennym, których nie da się rozdzielić, bowiem to życie weryfikuje często twórczość, jej aspekty i wartość.
       Gminny Ośrodek Kultury powstał w 1993 r., działa od 30 lat. W tym samym budynku mieści się Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec w Łeknie, która istnieje od lat 75 (1948). Tworzą ją również 4 filie biblioteczne: w Potulicach, Wiatrowie, Rgielsku i Pawłowie Żońskim. Organizowany jest tutaj (odbyło się już 28 edycji) Powiatowy Konkurs Recytatorski „Złoty Klon” im. Joanny Drażby (nadanego w 2020 r.). Zachęcam do poznania jej poezji oraz  życiorysu – studentki UAM, która dożyła zaledwie do dnia swoich 24. urodzin, pełnej osobistego uroku, pogodnej „mimo wszystko” i pogodzonej z przeznaczeniem. Kilka lat temu Małgorzata Osuch przekonała mnie, że warto przeczytać i umieścić w swojej biblioteczce wiersze, myśli, pamiętnik – „Za parawanem powiek”… A teraz jedna z moich dróg, związana z poezją, którą miałam podzielić się podczas spotkania, zaprowadziła mnie do Łekna. Łekna Joanny Drażby. Ciekawa jestem, czy stoi jeszcze jej dom rodzinny, jakie jest jego otoczenie?
      Działalność Biblioteki doceniana jest dzięki promocji czytelnictwa w różnych formach: kółka czytelnicze dorosłych i dzieci, lekcje multimedialne i biblioteczne, konkursy recytatorskie i literackie, Tydzień Bibliotek.
Równie prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury – bogaty kalendarz imprez, szereg wartościowych zdarzeń kulturalnych są tego dowodem. Łekno niewielkie, a w działalności kulturalno-oświatowej ambicje i poziom wysokie.
       W czasie jazdy samochodem do miejsca poetyckich refleksji, a później na dworzec kolejowy w Wągrowcu, Krystyna Urbańska Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego (emerytowana Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie) – osoba ciepła i serdeczna oraz Kamil Zawadzki, młody Dyrektor GOK, jak również mieszkańcy obecni podczas spotkania z autorką wierszy i książek – opowiadali o swojej miejscowości, współmieszkańcach, zainteresowaniach oraz realizowanych pasjach, także w GOK. Wśród osób, które uczestniczyły w spotkaniu, obecna była Teresa Rożek – niegdyś Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Łeknie, także pisząca wiersze.  
      
W Łeknie „mówią wieki”, podobnie w Wągrowcu, Tarnowie Pałuckim i innych miejscowościach, które okażą się skarbnicą wiedzy dla tych, którzy ich nie znają. Pałuki są regionem kulturowym i historycznym, krainą 130 jezior, w województwie wielkopolskim
i kujawsko-pomorskim, w okolicach Wągrowca, Żnina, Kcyni, Szubina. Najbardziej znaczące przed wiekami były: Biskupin i Łekno.
     
                                                                               *
       To zaszczyt i satysfakcja uczestniczyć w zrealizowanym nadzwyczaj profesjonalnie, na wysokim poziomie organizacyjnym i artystycznym, 46. Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim na Ziemi Wągrowieckiej. Inauguracja w Auli I Liceum Ogólnokształcącego
w Wągrowcu, podobnie jak w trzech ubiegłych latach była wspaniałym wydarzeniem. Otwarcia festiwalu poezji dokonał Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Gości i uczestników powitali: Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Maciej Patelski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch (poetka, członkini Związku Literatów Polskich). Inaugurację prowadził, z dużą kulturą osobistą, nauczyciel historii w tej szkole Sebastian Chosiński.
       Godny uwagi i cenny był głos Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca – pełen dumy
z osiągnięć ludzi młodych na terenie powiatu i samego Wągrowca. Ten głos świadczy
o docenieniu pracy uczniów i osób dorosłych pełnych pasji, pedagogów, zaangażowanych
w tworzenie zdarzeń kulturalnych.          
       Inscenizacje młodzieży szkolnej – poprzez inspirującą, ciekawą a nawet zaskakującą tematykę i sugestywny przekaz (zawierające również interesujące novum) oraz prezentacje
i recytacje wierszy laureatów konkursów, naprawdę zasłużyły na gromkie brawa. Były źródłem wzruszenia, refleksji oraz zastanowienia nad problemami rzeczywistości, w której przyszło nam żyć, a także przyszłością.
       Znaczące, zasługujące na docenienie jest zaangażowanie Powiatu Wągrowieckiego,
 a w tym Przewodniczącej Rady, w tworzenie dobra społecznego i kulturalnego w obszarze powiatu. Cenne wartości przenoszone są na inne obszary, niekoniecznie terytorialne. Szczególną wagę mają działania na rzecz Międzynarodowych Listopadów Poetyckich na Ziemi Wągrowieckiej. Włączają się czynnie i z satysfakcją w takie działania dyrektorzy
i pracownicy bibliotek, domów kultury i ośrodków kultury oraz pedagodzy w wielu szkołach. Udział młodzieży w zdarzeniach kulturalnych, czerpana z nich radość, satysfakcja oraz docenienie efektów pracy poprzez nagrody i wyróżnienia, mają wpływ na kształtowanie młodego pokolenia w powiecie wągrowieckim i rodzących się jego osobowości.
           Realizowane prezentacje i spotkania poetów z mieszkańcami, w tym uczniami,
w różnych miejscowościach powiatu owocują wartościami poznawczymi nie tylko dorobku poetów ale – co jest równie istotne i nie do przecenienia  – pożytecznym poznawaniem ludzi,  historii i kultury ziemi wągrowieckiej.
           Przyznaję, że jako osoba wcześniej pełniąca przez siedem lat funkcję sekretarza Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, a obecnie czynna członkini oddziału, postrzegam jako wartościową, otwartą z nim współpracę Powiatu Wągrowieckiego w dziedzinie kultury–literatury.
       W roku 2024 odbędzie się 47. Międzynarodowy Listopad Poetycki i – być może, po raz piąty na Ziemi Wągrowieckiej.

(całość artykułu, pt. „A drogi dalej prowadzą…”, z historią Łekna „w pigułce”
można przeczytać w nr. 16 ReWirów (I kwartał 2024)

 ANNA ANDRYCH